EgeKamp&DoğaMuğlaTürkiye

Likya Yolu yürüyüşü – Dünyanın en güzel yürüyüş rotası

Likya ülkesinin gizemini, Akdeniz’in sonsuz maviliğini, Tahtalı Dağı’nın zirvesini,  dağların kekik toplayıcı Yörüklerini, keçiboynuzunun kekremsi tadını, yalnızlığı, doğayı, dinginliği hissedebilmek için zamanın ve mekanın içindeki Likya Yolu serüvenini yaşamak gerekiyor.

Likya Yolu Hakkında

Likya Yolu geçmiş yıllarda yurt dışında yayınlanan çeşitli dergiler tarafından dünyanın en iyi 10 ve en güzel manzaralı 50 yürüyüş rotasından biri seçildi.

Likya Yolu kaç km.?

Muğla ili Fethiye ilçesi Hisarönü (Ovacık) mevkiinden başlayan rota, 555 kilometrelik güzergahın sonucunda Antalya ili Geyikbayırı köyünde sona eriyor. Rotayı Antalya’dan başlayıp Fethiye’de bitirebilmek de mümkün.

Likya Yolu nerede?

Teke Yarımadası üzerinde kuzeyde Burdur-Gölhisar, batıda Muğla-Köyceğiz ile doğuda Antalya arasındaki bölge ‘Işık Ülkesi’ Likya’nın anayurdu sayılıyor.

Kendilerini ‘Trmmili’ olarak adlandıran Likyalılar, özgürlüklerine düşkünlükleri ve savaşçı gelenekleriyle ün salmışlar. Coğrafyası çetin, iklimi sıcak bu bölgede kartal yuvası olarak tanımlanacak sayısız kent kuran Likyalılar, yerel kireç taşını işleyerek oluşturdukları ev ve tapınak tipindeki kaya-lahit mezarlarıyla özgün bir kültüre sahiptiler.

Başkenti Patara olan Likya Birliği, özerk yönetim anlayışıyla günümüzdeki birçok devlet modeline örnek olmuş durumda. Denizcilik, korsanlık ve paralı askerlik yapan Likyalılar, anaerkil bir toplum yapısına sahiptiler.Likya Yolu yürüyüşü- Türkiye

Likya Yolu yürüyüşü harika manzaralar sunuyor

Likya Yolu parkurları nereleri kapsıyor?

Adını Likyalılardan alan yürüyüş rotası yirmiyi aşkın antik kentin yanı sıra zaten bir turizm hareketliliği olan Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Yediburunlar, 18 kilometre ile dünyanın en uzun doğal plajlarından biri olan Patara Kumsalı, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Finike, Korsan Koyu, Türkiye’nin en güzel deniz feneri seçilen Gelidonya (Taşlık Burnu) Feneri, Adrasan Koyu, Musa (Olimpos) Dağı, Çıralı Plajı, Avrupa ve Türkiye’nin sahildeki en yüksek zirvesi olan Tahtalı Dağı (2366), Tekirova, Kesme Boğaz, Göynük Kanyonu, Göynük gibi doğal güzelliklerden geçerek Akdeniz kıyı şeridi boyunca uzanıyor.

Parkur sadece kıyıyı takip etmekle kalmıyor, yer yer sarp yamaçlara çıkarak, kumsallara ve limanlara iniyor. Yaylalardan ve ormanlık alanlardan da geçen güzergah, Tahtalı Dağı’nda 1800 metredeki sedir ormanlarının yukarısında en yüksek noktasına ulaşıyor.

Dinlenmek, yüzmek veya güneşlenmek isteyenler için de alternatifler sunan Likya Yolu, pansiyon, restoran ve plaj olanaklarından yararlanabileceğiniz birçok sahil köyünün içinden veya yakınından geçiyor.

Rota ayrıca Kalabantia, Sidyma, Pydnai, Letoon, Xanthos, Patara, Phellos, Antiphellos, Sebada, Apllania, Aperlai, Teimussa, Simena, Sura, Andriake, Myra, Belos, Gagai, Melanippe, Olimpos, Chimera (Yanartaş), Phaselis antik kentleri yanı sıra St Nicholas (Noel Baba) Kilisesi, Alakilise, Papazın Kayası, Gedelme Kalesi, Delikkemer ile Xanthos’a su götüren su kemerleri gibi tarihi mekanlara uğruyor. Xanthos ve Letoon ören yerlerinin UNESCO dünya mirası listesinde olduğunu belirtelim.

Likya Yolu Yürüyüş Rotası

Likya yolu yürüyüşü- Likya yolu işaretleri

Likya Yolu işaretleri rotayı kolaylıkla takip etmenizi sağlayacak

Fransız Grande Randonnee sistemiyle işaretlenmiş ve kavşak noktalarına sarı yönlendirme tabelaları yerleştirilmiş olan Likya Yolu’nu doğayı ve yürüyüşü seven herkes rahatlıkla yürüyebilir.

Patikalarda her 50, toprak yollarda ise yaklaşık her 200 metre aralıklarla işaretlenen kırmızı-beyaz çizgiler, doğaseverlerin işini kolaylaştırıyor. Kırmızı boya ile çizilmiş ‘çarpı’ işaretleri patikadan sapıldığını, işaretin başında bulunduğu yola girmemeniz gerektiğini söylüyor.

Üst üste çizilmiş kırmızı-beyaz işaretlerse, bir yol ayrımına geldiğinizi hatırlatıyor. Söz konusu işaretler periyodik aralıklarla gönüllüler tarafından yenileniyor.

Ne ki doğal koşullar, yeni orman yollarının açılması ve insanlar tarafından tahrip edilme gibi nedenlerle kimi zaman işaretleri kaybetmek mümkün. Böyle bir durumda, en son işarete geri dönüp sakin bir şekilde yeniden çevreyi araştırmak, doğru yolu bulmanızı sağlayacaktır. Ağaç, kaya gibi şeylerin her iki tarafına yapılan işaretleme sistemi sayesinde Likya Yolu başlangıç noktası, Fethiye veya Antalya seçilebilir.

DNR dükkanlarında bulabileceğiniz Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak hazırlanan rehber kitap, Likya Yolu parkurları ile ilgili her türlü bilgiyi içeriyor.

Arka kapak içindeki rotayı ve çevresel özellikleri gösteren bir harita yer almaktadır. Kitapta ayrıca GPS noktaları ve irtifa grafikleri ile rotanın her bölümünün detaylı tarifi bulunmaktadır. Haritaların ve rota tariflerinin de yardımıyla Likya kıyısı boyunca güvenli ve zevkli bir yürüyüş yapabilirsiniz

Likya Yolu etapları

Likya Yolu etapları, Hisarönü (Ovacık)-Faralya, Faralya-Kabak Koyu, Kabak Koyu-Alınca, Alınca-Yediburunlar, Yediburunlar-Gavurağılı, Gavurağılı-Patara, Patara-Kalkan, Kalkan-Sarıbelen-Gökçeören, Gökçeören-Kaş, Kaş-Kekova, Kekova-Demre, Demre-Alakilise-Finike, Karaöz-Gelidonya Feneri-Adrasan, Adrasan-Olimpos-Çıralı, Çıralı-Beycik, Çıralı-Tekirova, Tekirova-Phaselis-Gedelme, Beycik-Tahtalı Dağı-Gedelme, Gedelme-Göynük, Göynük-Hisarçandır ve Hisarçandır-Geyikbayırı şeklinde planlanabilir.

Bu uzun rota; Fethiye Boğaziçi köyü, Patara Delikkemer ve Çıralı bölgelerinde 2 alternatif güzergaha ayrılıp daha sonra tekrar birleşmektedir.

555 kilometrelik uzunluğundaki Likya Yolu’nu yürümek isteyenler güzergahı farklı etaplara bölerek 3-5-7-10 ar günlük etkinliklerle kotarabilirler.

Tamamını bir seferde yürümek için performansa ve kondisyona göre 25-40 gün arası gibi bir zaman dilimini ayırmak gerekir.

Likya Yolu ne zaman yürünür?

Likya yolu yürüyüşü

Likya Yolu yılın her anı yürümeye elverişlidir

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede kış ayları oldukça yumuşak geçtiğinden, yürüyüş sezonu uzundur. Likya Yolu, küresel ısınmanın da etkisiyle yılın on bir ayı yürünebilecek uygun koşullara sahiptir.

Yine de yürümek için en uygun ve en güzel zaman, karlarla kaplı tepeleri ve toprağın yüzünü örten çiçekleri bir arada görebileceğiniz ilkbahar mevsimi ile sıcak ve nemin giderek azaldığı Ekim-Kasım dönemidir. Dağların doruklarında gün içinde dört mevsimin birden yaşanabileceği de unutulmamalı.

Eğer yüksek kesimlerde yürümüyorsanız, Mayıs ortası ile Eylül ortası yürüyüş aktivitesi için oldukça sıcaktır. Aralık ve Ocak aylarında yağmur ve fırtına görülebilir. Ocak ayından Nisan başına kadar 1500 metrenin üzerinde genellikle kar vardır. Kasım-Şubat aylarında sağanak yağışlar görülebilir.

Likya Yolu Konaklama ve Ulaşım

Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olmasından dolayı bölgede konaklama ve ulaşım olanakları oldukça zengin. Dalaman veya Antalya havaalanı parkurun iki başlangıç noktası Fethiye ve Antalya için uygun ulaşım alternatifi olabilir. Büyük kentlerden tüm ilçelere şehirlerarası veya yerel otobüslerle erişilebiliyor.

Fethiye, Ölüdeniz, Faralya, Kabak Koyu, Patara, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Finike, Adrasan, Olimpos, Çıralı, Tekirova, Çamyuva, Kemer ve Göynük yerleşimlerinde her bütçeye uygun otel ve pansiyon bulunabilir.

Ayrıca rota üzerindeki bazı köylerde, son yıllarda geleneksel köy evlerinin pansiyon olarak kullanılmasıyla konaklama seçenekleri artmıştır.

Likya Yolu üzerinde pek çok doğal kamp alanı ve kamping tesisi yer alıyor. Özellikle Kabak Koyu, Patara Özlen Çay, Sıcak Yarımadası, Andriake (Çayağzı) Limanı, Olimpos, Çıralı, Göynük bölgelerindeki kampinglerden yararlanabilirsiniz.

Likya Yolu Önerileri

Likya yolcuları yanlarında mutlaka ayak bileğini kavrayan su geçirmez (gore-tex) ve yumuşak tabanlı bilekleri kavrayan iyi bir yürüyüş ayakkabısı, çabuk kuruyan pantolon ve çorap, teri dışarı veren termal tişört, şapka, terinizi sileceğiniz ve ensenizi koruyacağınız bir tülbent, güneş gözlüğü ve kremi, mayo, havlu, destekli omuz kolonlarının ve yükü dengeli olarak dağıtacak bel kemerli sırt çantası, yedek çamaşır, yağmurluk, ince bir polar gibi malzemeler bulundurmasında yarar var.

Kuşkusuz sırt çantasının olmazsa olmazlarından bazıları da pusula, harita, düdük, çakı, kafa feneri, fotoğraf makinesi, çakmak, yedek pil, küçük bir ilk yardım seti.

Likya Yolu Bisiklet

Likya yolu yürüyüşü

Likya Yolu’nda bu tarz manzaralar görmeye hazırlanın

Büyük bir bölümü patikalardan geçen Likya Yolu’nun bir kısmı dağ bisikleti için uygun.

Profesyonel down hill ve single truck tutkunları, belirli yerlerde bisikleti sırtlarında taşıyarak tüm parkuru geçebiliyorlar. Ancak alternatif orman ve köy yollarını kullanarak, bir bölümü Likya Yolu üstünde ve bir bölümü de paralel yan yollar üzerinden bisiklet rotasını deneyebilirsiniz.

Bu arada uzun yıllardan beri Likya Yolu’nun yaklaşık 250 kilometresini 6 günde kat eden Likya Yolu Ultra Maratonu düzenlendiğini hatırlatalım.

Uluslararası bir spor organizasyonu olan maraton; zorluk derecesi yüksek, mücadele ve kondisyona dayalı, katılımcılara unutulmaz deneyimler vaat eden ekstrem bir aktivite.

Bu yıl 27-29 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenleneceğini hatırlatalım.

gezilecek1yer.com öneriyor:

  • Rota üzerindeki Telmessos, Kayaköy, Sidyma, Pydnai, Xanthos, Letoon, Patara, Phellos, Antiphellos, Apollania, Aperlai, Teimussa, Simena, Andriake, Myra, Belos, Olimpos ve Phaselis gibi antik kentlerde geçmişe yolculuk yapmak
  • Kabak Koyu, Patara Kumsalı, Sıcak Yarımadası, Kekova, Adrasan, Korsan Koyu, Çıralı Kumsalı ve Phaselis gibi doğal plajlarda Akdeniz’in mavi sularında yüzmek
  • Kaş, Kalkan, Patara, Tekirova, Çamyuva ve Göynük tatil beldelerini ziyaret etmek
  • Dünyanın en güzel doğal plajlarından biri olan Çıralı sahilinde kamp yapmak
  • Bir masal dünyasını anımsatan Gelidonya Feneri’nde gecelemek
  • Antalya Müzesi’nde Likya uygarlığından günümüze kalan görkemli eserleri keşfetmek
  • 2365 metrelik Tahtalı Dağı’nın zirvesinden Beydağları, Akdeniz, Antalya şehir merkezi ve sahillerini içeren nefis manzarayı izlemek
  • Bir zamanlar Patara antik kentine su taşıyan ve özgün mimari yapısıyla dünyanın en önemli su kemerlerinden biri olan Delikkemer’i fotoğraflamak
  • Türkiye’nin Unesco Dünya Mirası listesine giren 15 bölgesinden biri olan Xanthos ve Letoon ören yerlerini ziyaret etmek

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Aynı Kategoriden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!