BartınKaradenizMüzelerTürkiye

Bartın’da Gezilecek Müzeler | Amasra Müzesi

Bartın Gezi Rehberi / Müzeler

Bartın’da Gezilecek Müzeler i sizler için araştırdık. Tarihe tanıklık etmek isteyenler için tüm detayları ile müze listemiz sizlerle.

Bartın'da Gezilecek Müzeler
Bartın’da Gezilecek Müzeler

Müzelerin En Değerlisi

Amasra Müzesi
Amasra Müzesi

Amasra‘nın antik bir yerleşim merkezi olması ve tarihî eser açısından zengin olması sebebiyle burada bir müze kurulması zorunlu hâle gelmiştir.

Şair ve yazar Tahir Karaoğuz’un öncülüğünde Amasra’ya bir müze kurulması için uzun yıllar uğraş verilmiştir. Sonunda 1955 yılında ilk müze kurumuş, belediye binasının küçük salonunda faaliyete geçmiştir.

Müze ilk 1969’da eski ilkokul binasına taşınmıştır. Fakat  zamanla Amasra’ya yeni bir müze yapılması ihtiyacı doğmuştur. İnşasına 1884 yılında Bolu Mutasarrıfı olan İsmail Kemal Bey tarafından başlanmış, ancak yarım kalan Bahriye Mektebi 1975 yılında Bakanlığımızca satın alınarak 1976 ya gelindiğinde tamamlanmıştır. 30.01.1982 tarihinde ise onarımı tamamlanarak ziyarete açılmıştır.

Yapılan müze tek katlı olup burada 2’si arkeolojik, 2’si etnografik olmak üzere toplamda 4 teşhir salonu bulunmaktadır. Teşhir salonlarındaki eserlerin büyük bölümü ise Amasra ve yakın çevresinden derlenip getirilmiştir.

1 No.lu Arkeolojik Eser Salonu: Roma, Hellenistik, ve Bizans Dönemine ait küçük eserler sergilenmektedir. Mezarlarda ele geçirilen özellikle pişmiş toprak ve cam koku, gözyaşı şişeleri, bronz ve altın süs eşyaları, ayrıca denizden çıkarılan çeşitli şekillerde amphoralar, testiler sergilenmektedir.

2 No.lu Arkeolojik Eser Salonu: Bu salonda ise tamamen Hellenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait mermerlerden oluşan eserlere ayrılmıştır. Bu salonda özellikle heykeller, heykel başları, mezar stelleri, kabartmalı çeşitli mimari parçalar özenle sergilenmektedir.

1 No.lu Etnografik Eser Salonu: Son Osmanlı Dönemine ait küçük eserler bu salonda sergilenmektedir. Bunlar arasında bakır mutfak kapları, silahlar, şamdanlar, yazım takımları, seramikler, mühürler, kantarlar ve yüzükler ile daha çok Amasra yöresine özgü ağaç işleri sanatını yansıtan kaplar sergilenmektedir.

2 No.lu Etnografik Eser Salonu: Osmanlı Dönemine ait yörenin giyim-kuşam zevki ve tarzını yansıtan giysiler, gümüş süs eşyaları sergilenmektedir. Bu salonda yine aynı döneme ait olan yatak ve yastık örtüleri, Kuran-ı Kerim’ler, keseler, halılar ve eski duvar saatleri sergilenmektedir. Ayrıca müzenin koridorunda ise 1852 tarihli saray matbaasında basılmış olan bir Akdeniz haritası bulunmaktadır. Müzenin bahçesinde yine Hellenistik, Bizans, Roma, Ceneviz ve Osmanlı Dönemine ait taş eserler yer almaktadır.

  • Yaz Dönemi Açılış: 08.00-19.00
  • Kış Dönemi Açılış: 08.30-17.30
  • Adres: Kum Mahallesi,Prof. Dr. Semavi Eyice Cad. No:4
  • Müze İletişim: 03783151006
  • Konum: tıklayınız
  • Kapalı Günler: Her Gün Açık.
  • Giriş Ücreti: 10 TL
  • Broşür Bilgisi: Bulunmaktadır.

Şehrimizde sadece 1 adet müze bulunmaktadır belirtilen Müze ve Ören yeri bilgileri resmi yerlerden alınmıştır. 

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Aynı Kategoriden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!