Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi Hakkında Tüm Bilgiler

Doğu Ekspresi 2016-2017 yılları arasında popülerleşmiş ve “Kars’a giderken Erzurum’dan Cağ kebabı yesek mi?” söylemi ile herkesi heveslendiren bir seyahat trendidir. Özellikle kar eşliğindeki manzaraları görmek için Aralık, Ocak ve Şubat aylarında seyahat edilir.

Kalkış Şehir: Ankara
Varış Şehir: Kars

Rota Uzunluğu: 1310 Km
Yolculuk Süresi: 24 Saat 22 Dakika

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi 2021

Doğu Ekspresi; başlangıcı Ankara, bitiş noktası Kars olan bir tren güzergâhıdır. Doğu Ekspresi tren bileti ile yolculuk yapan bir kişi toplamda 24 saat 30 dakika süren yolculuk ile 1310 kilometreyi geride bırakmış olacaktır.

Günümüzde de oldukça popüler olan ekspres ile seyahat etmek için TCDD’den Ankara Kars tren bileti fiyatlarına bakarak biletinizi satın alabilirsiniz. Tren bileti almak için acele etmekte fayda vardır. Doğu Ekspresi tren biletleri oldukça hızlı tükenmektedir.

Oldukça uzun fakat bir o kadar da keyifli sürecek olan Doğu Ekspresi yolculuğunda rahat bir şekilde seyahat etmek için Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti alarak kendinize ait kompartımanda keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz.  Yolculuk boyunca birbirinden güzel manzaralara tanıklık etmek mümkündür. Özellikle kış aylarında Doğu Bölgesi’nin büyüleyici beyazlığı yolcuların ilgisini çekmektedir. Güzel anılar ve fotoğraflar biriktirmek istiyorsanız siz de Doğu Ekspresi’ne kesinlikle gitmelisiniz.


Doğu Ekspresi Güzergâhı ve Geçtiği Şehirler

Doğu Ekspresi 2021
Doğu Ekspresi Güzerhahı

İç Anadolu’dan başlayan Doğu Ekspresi, doğuya kadar uzanan bir hat izlemektedir. Doğu Ekspresi güzergâhı Ankara’dan başlayarak Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum rotasını izleyerek Kars’a ulaşmaktadır.

Ekspres her gün düzenli olarak Ankara’dan Kars’a sefer düzenlemektedir. Doğu Ekspresi saati her gün aynı olup istisnai durumlar haricinde 18.00’ de Ankara Garı’ndan hareket etmektedir.


Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi 2021 bilet fiyatları

Bilet fiyatları her sene güncellenmekle birlikte tek kişi için sandığınızdan da çok ucuz!

Doğu Ekspresi bilet fiyatları bazı koşulları sağlamanız durumda indirimli olabilmektedir. Hangi durumlarda bu indirimlerden yararlanacağınızı öğrenmek için yazımızın devamında yer alan“Doğu Ekspresi İndirimli Biletleri Nelerdir?” başlığını kontrol edebilirsiniz. Doğu Ekspresi bilet fiyatları (Ankara – Kars ) vagonlara göre şu şekildedir:

 • 2+1 Pulman Vagon: 58 TL,
 • Örtülü Kuşetli Vagon: 58 TL,
 • Yataklı Vagon: 480 TL.

En Güncel Doğu Ekspresi bilet fiyatları için TCDD internet sitesi üzerinden nereden nereye alanında Ankara – Kars seçimi yaparak güncel Doğu Ekspresi bilet fiyatlarını görebilir, TCDD’den biletinizi satın alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi bileti almak ne yazık ki eskisi kadar kolay değildir. Bilhassa gençler arasında sosyal medyanın kullanımın artması ve Doğu Ekspresi’nin bu sosyal platformlar üzerinden iyice ünlenmesi neticesinde ekspres trend haline gelmiş ve Doğu Ekspresi tren bileti yoğun talep sebebiyle kara borsadan fahiş fiyatlara satılmaya başlamıştır. Tabi kara borsadan bu tür bir bilet satın alımı son derece riskli ve mantıklı olmayan bir davranıştır.

Doğu Ekspresi tren bileti satın alma noktasında elinizi son derece çabuk tutmalısınız zira biletler satışa çıktığı gece bitebiliyor.

Doğu Ekspresi Tren biletini TCDD’nin web sitesinden ya da mobil uygulamasından satın alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi seyahatini İstanbul’dan başlayarak yapmak istiyorsanız, öncelikle YHT ile Ankara’ya bilet almanız gerekmektedir. İstanbul – Ankara yüksek hızlı tren bileti ve seferlerini listeleyip, satın almalısınız.

Doğu Ekspresi İndirimli Biletleri Nelerdir?

svg%3E

Doğu Ekspresi indirimli bilet kategorileri aşağıdaki gibidir:

 • Biletlerinizi alırken gidiş-dönüş noktalarınız tamamen aynıysa %15 indirim. (Örneğin: Ankara-Kars Kars-Ankara bileti almanız durumunda.)
 • 13-26 yaş arasındaki kişilere %20 “Genç” indirimi.
 • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğretmenlere, yükseköğretim kuruluşlarında görevli öğretmenlere ve Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde görev yapmakta olan öğretmenlere %20 indirim.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan subay, astsubay, askeri memurlara ve Nato askeri görevlilerine %20 indirim.
 • 12 kişi ve daha kalabalık gruplara %20 indirim.
 • 60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim.
 • 65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
 • Yerli veya yabancı basın kart sahipleri kartlarını göstererek %20 indirim.
 • Çalışmakta olan TCDD personeli ve ailelerine(eşi ve çocukları), TCDD emeklilerine ve eşine %20 indirim.
 • 7-12 yaş çocuklara %50 indirim. Eğer çocuğunuz 7 yaşından küçükse ayrı bir koltuk talebinde bulunmadığınız sürece ücretsiz seyahat edebilir.

Doğu Ekspresi Sefer Saatleri

Doğu Ekspresi 2021

Gidiş

Doğu Ekspresi Ankara Gar’dan 18.00’de kalkıp, yaklaşık 24 saat 30 dakika sürerek bir sonraki gün 18.30‘da Kars’a inişinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Akşama doğru iniş yaptığınız için bir sonraki güne kadar yaklaşık 14 saatlik kendinize konaklayacak bir yer bulmanız ve bu süre içerisinde Kars’ı gezme imkânınız doğuyor. Ayrıca Erzurum’a geldiğinizde acıkırsanız, Erzurum Cağ Kebabı sipariş verip trenin 5 dakikalık Erzurum’da durmasından istifade edip yiyebilirsiniz.

Dönüş

Kars’tan Ankara’ya tekrar dönüş için tren 08.00’de kalkıyor. Bu süre zarfına kadar Kars’ı gezmiş ve güzel bir yerde kahvaltı yapmış olmayı unutmayın! Ankara’ya dönüşte de 24 saat 30 dakikalık muhteşem manzaralara eşlik edebileceğiniz seyahatiniz devam edecek.

Ankara → Kars Güzergâhı
İstasyonHareket Saati
1Ankara18:00
2Kırıkkale19:44
3Kayseri00:39
4Sivas04:13
5Erzincan10:26
6Erzurum14:22
7Kars18:13(Varış)
Kars → Ankara Güzergâhı
İstasyonHareket Saati
1Kars08:00
2Erzurum12:05
3Erzincan15:58
4Sivas22:06
5Kayseri01:38
6Kırıkkale06:29
7Ankara08:22 (Varış)

Doğu Ekspresi Vagon Tipleri Nelerdir?

Doğu Ekspresi’nde 3 adet vagon tipi bulunmaktadır. Doğu Ekspresi vagon tipleri şu şekildedir:

 • 2+1 Pulman Vagon

En kolay bilet bulunan vagon pulman vagonlarıdır. Bir sırada ikili, bir sırada tekli koltuklar olan vagon tipidir. Koltuklar ve koltuk diz mesafesi oldukça geniştir.

 • Örtülü Kuşetli Vagon

4 kişilik kompartımanlardan oluşan bu vagon tipi dört kişi seyahat edecekler için biçilmiş kaftandır. Kalabalık seyahat edenlerin tercihi olan bu vagonda bilet bulmak için elinizi çabuk tutmalısınız. Örtülü kuşetli vagonlarda uzun süren seyahatler yapılabilir. Koltuklar katlanarak yatak oluyor ve rahat bir yolculuğa imkân tanıyor.

 • 2 Yataklı Vagon

2 kişilik kompartıman odalardan oluşan bu vagon daha çok çift seyahat edenlerin tercihidir. Oda içerisinde iki koltuk bulunmaktadır. Koltuklar katlanarak yatağa dönmektedir. Buzdolabı, masa ve el yıkamak için lavabo oda içerisinde bulunmaktadır.

Doğu Ekspresi’nde Seyahat Etmek İçin En Uygun Vagon Hangisidir?

Doğu Ekspresi 2021

Gelelim en kritik soruya, Doğu Ekspresi’nde seyahat için hangi vagon daha uygundur? Bu sorunun cevabı seyahat amacınızla doğru orantılı olarak değişmektedir. En popüler vagonlar Doğu Ekspresi yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagonlardır. Bunun sebebi özellikle son dönemlerde genç kesimin Doğu Ekspresi’ne artan ilgisidir. Nitekim zaman içinde tren ulaşım amacının dışına taşmış ve daha ziyade turistik amaçlar güdülmeye başlanmıştır. Bu doğrultuda eğer siz de Doğu Ekspresi tren bileti alırken ulaşımdan ziyade keyif almayı, güzel fotoğraflar ve anılar biriktirmeyi istiyorsanız sizin için en uygun vagonlar yataklı ve örtülü kuşetli vagonlardır. Eğer sadece iki konum arası ulaşım için kullanacaksanız ve ara duraklarda Doğu Ekspresi yolculuğunuz son bulacaksa, pulman vagonda seyahat edebilirsiniz. Fakat her durumda yataklı ve örtülü kuşetli vagonun daha konforlu olacağını unutmamak gerekir.

Doğu Ekspresi vagon tipleri aşağıdaki gibidir:

Doğu Ekspresi Pulman Vagon

Doğu Ekspresi pullman

Genel düzen olarak hemen hemen herkesin alışık olduğu 2+1 otobüsler ile neredeyse aynıdır. Bir tarafta tekli sıra, diğer tarafta ise ikili sıra yer almaktadır. Doğu Ekspresi pulman vagon fazla rağbet görmemektedir. Bunun sebebi de yolculuğun süresidir. Fazla uzun süren bir yolculuk olduğu için pulman vagonun, örtülü kuşetli vagon ya da yataklı vagon kadar konforlu olacağı söylenemez. Koltuklar genel TCDD standartlarındadır. Otobüse göre oldukça rahattır. Geniş bir oturma alanı ve diz mesafesi sunmaktadır. Pulman vagonda koltuklar 180 derece dönebilmektedir. Doğu Ekspresi pulman vagon bileti aldığınızda, kısa mesafe seyahat etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Vagon

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Vagon

Doğu Ekspresi örtülü kuşetli vagon bileti bulmak pulman vagona göre daha zordur. Bunun sebebi ise örtülü kuşetli vagonda seyahat etmenin pulmandan daha konforlu olmasıdır. Doğu Ekspresi yataklı vagondan sonra en popüler vagon örtülü kuşetli vagondur. Doğu Ekspresi örtülü kuşetli vagonda odalar 4 kişiliktir. TCDD’nin yürütmüş olduğu politika neticesinde; odadaki koltukların tamamı satın alınmadığı durumda, yani 4’ten daha az yolcu için bilet almaya çalıştığınızda, sadece tek cinsiyet için bilet almanız mümkün olmaktadır. Farklı iki cinsiyet için bilet almak istiyorsanız eğer 4 koltuğu da satın almanız gerekmektedir. Bu aşamada diğer koltuklara da yolcu bilgisi girmeniz istendiği için boş koltukları satın alırken indirimli yolcu kategorilerine bir göz atıp ona göre bir yolcuya bilet alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

Doğu Ekspresi yataklı vagon, Doğu Ekspresi’nde en zor bulunan bilet niteliğindedir. Popülaritesi her geçen gün artan, sosyal medyada tartışmalara yol açan vagondur. Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti bulmak hiç kolay bir mesele değildir. Biletler satışa açıldığı gece anında tükenmektedir. Doğu Ekspresi yataklı vagon biletleri, seyahat acenteleri ya da şahıslar tarafından fahiş fiyatlara satılmaya çalışılmaktadır. Doğu Ekspresi yataklı vagonda odalar iki kişiliktir. Oda içerisinde yatak, masa, buzdolabı ve lavabo bulunmaktadır. Mahremiyet olarak daha uygun bir ortama sahip olduğu için eşinizle seyahat etmeniz noktasında en makul seçenektir. Manzara seyretmek için örtülü kuşetli vagonun daha uygun olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Doğu Ekspresine Ne Zaman Binilir?

Doğu Ekspresine Ne Zaman Binilir?

Doğu Ekspresi ile seyahat etmek için en uygun zaman nedir? Bu sorunun yanıtı elbette kış aylarıdır. Doğanın derin uykuda olduğu bu zamanlarda, sevdiklerinizle uzun bir seyahate çıkabilir, çayınızı yudumlarken bir yandan da kendini kara teslim eden doğa harikalarını izleyebilirsiniz. Doğu Ekspresi güzergahı sebebiyle birbirinden farklı fotoğraflar çekmeye son derece elverişlidir.

Turistik Doğu Ekspresi

Turistik Doğu Ekspresi

Turistik Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi tren biletlerinin sürekli olarak aylar öncesinden tükenip, karaborsadan satışa sunulması durumuna çözüm bulabilmek amacı ile Ulaştırma Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu eksprestir. Doğu Ekspresi ile bir takım farkları bulunmaktadır. “Turistik Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır? Turistik Doğu Ekspresi tren bileti fiyatları ne kadar? Turistik Doğu Ekspresi tren bileti nereden ve nasıl alınır? Turistik Doğu Ekspresi rotası nedir?” gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın devamına mutlaka göz atmalısınız.

Turistik Doğu Ekspresi Nedir? Turistik Doğu Ekspresi İle Doğu Ekspresi’nin farkı nedir?

Turistik Doğu Ekspresi Nedir? Turistik Doğu Ekspresi İle Doğu Ekspresi’nin farkı nedir?

Doğu Ekspresi rotasını doğrudan takip eden bir ekspresken, Turistik Doğu Ekspresi adından da anlaşılacağı üzere turistik amaçlara hizmet etmek üzere tasarlanmıştır. Bu amacından dolayı da tasarımı, vagon tipleri, seyahat ve duraklama süresi Doğu Ekspresine göre farklılık göstermektedir. Turistik Doğu Ekspresi İle Doğu Ekspresi’nin farkı nedir diye soracak olursanız, Turistik Doğu Ekspresi, yataklı vagonlardan oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Hizmet ve yemek vagonu dışında Turistik Doğu Ekspresi’nde sadece yataklı vagon bileti mevcuttur. Turistik Doğu Ekspresi 9 vagondan oluşmaktadır ve 120 kişiliktir.

Turistik Doğu Ekspresi Seyahat Süresi

Tamamın yataklı vagonlardan oluşmakta olan Turistik Doğu EkspresiAnkara-Kars arası rotasını toplam 27 saatte tamamlamaktadır. Turistik Doğu Ekspresi ve Doğu Ekspresi farkında diğer bir nokta da duraklama süresidir. Doğu Ekspresi duraklarda yolcu alımı için durmaktadır. Turistik Doğu Ekspresi ise Erzincan, Erzurum ve Sivas’ta uzun süreli durmaktadır. Turistik Doğu Ekspresi,  Ankara’dan Kars’a doğru hareket ederken Erzincan’ın Kemaliye ve Erzurum istasyonlarında, Kars’tan Ankara yönünde hareket ederken ise Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında uzun süreli duraklamaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi Rotası

Turistik Doğu Ekspresi güzergahı, Doğu Ekspresi ile tamamen aynıdır. Turistik Doğu Ekspresi saatleri ise her gün Ankara’dan 20.00, Kars’tan da saat 23.00 civarlarındadır.

Turistik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Turistik Doğu Ekspresi bilet fiyatları çift kişilik 500 TL ve tek kişilik 400 TL’dir. Bu fiyatlar Turistik Doğu Ekspresi yataklı vagon fiyatlarıdır. Turistik Doğu Ekspresi’nde pulman vagon ve örtülü kuşetli vagon bulunmamaktadır.

Doğu Ekspresi Tavsiyeleri

Yastığınızı Yanınızda Getirin!

Doğu Ekspresi Tavsiyeleri

Doğu Ekspresi tren bileti alarak seyahat ettiğinizde TCDD tarafından tertemiz hazırlanmış çarşafları kullanabilirsiniz. Fakat yastık konusunda yastıkların sadece kılıflarının yıkanması mümkün olduğu için eğer bu konularda hassas biriyseniz mutlaka ama mutlaka yanınızda kendi yastığınızı getirmelisiniz.

Fiyata Aldanıp Yanlış Vagonda Seyahat Etmeyin!

Fiyata Aldanıp Yanlış Vagonda Seyahat Etmeyin!

Yer bulabilirseniz eğer Doğu Ekspresi seyahatinin en konforlu olduğu vagon yataklı vagondur. Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti bulursanız sakın kaçırmayın! Eşiniz ile birlikte seyahat etmek istiyorsanız örtülü kuşetli vagonu da tercih edebilirsiniz. O kadar uzun bir yolu Doğu Ekspresi pulman vagonunda gitmeyi istemezsiniz!

Konforunuzu Şansa Bırakmayın!

Konforunuzu Şansa Bırakmayın!

Yanınızda olası senaryolara uygun ekipmanlar bulundurun. Polar battaniye, mum, yastık, masa örtüsü, üçlü priz vb. Odanız tamamen size ait. Dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Unutmayın, bu uzun yolculukta Doğu Ekspresi eviniz olacak.

Aman Aç Kalmayın!

Aman Aç Kalmayın!

İstasyonlarda konaklamalar yapılsa da yemek almak için yeterli vaktiniz olmayacak. Doğu Ekspresi yemek vagonu ve kantini olan bir ekspres fakat siz yine de işi şansa bırakmayın. Bu uzun yolculukta mutlaka yanınıza zevkinize uygun yemek ve atıştırmalıklar alın. Erzurum’a yaklaşırken mutlaka aç olun. Erzurum cağ kebabına hayır demek istemezsiniz.

Üşümeyin, Yanmayın!

Üşümeyin, Yanmayın!

Elbise seçimi de çok önemli. Bilhassa kış aylarında sıcaklıklarda ciddi düşüş yaşayan Kars’ta hasta olup seyahatinizi zehir etmeyin. Yanınızda mutlaka her senaryoya uygun kıyafetler bulundurun. Diğer bir nokta da aman güneş gözlüğü almayı unutmayın! Karda oluşan yansımaların da gözünüzü açmanıza engel olabileceğini unutmayın!

Teknolojisiz Kalmayın! Teknolojiye Dalmayın!

Teknolojisiz Kalmayın! Teknolojiye Dalmayın!

Telefon, bilgisayar, tablet vb. elektronik cihazlarınızı ve şarj ekipmanlarını yanınıza almayı unutmayın! Hele hele fotoğraf makinasını unutup, anı ölümsüzleştirmekten geri kalmayın. Yol boyunca telefon genel olarak çekse de internet için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Siz, siz olun; tablete, telefona sosyal medyaya, bilgisayar oyunlarına dalmayın! Anın, doğanın, muhteşem manzaraların tadını çıkartın!

Hobilerinizi unutmayın!

Hobilerinizi unutmayın!

Seyahatte en önemli şey alacağınız keyiftir. Yanınızda mutlaka zaman geçirebileceğiniz eşyalarınızı bulundurun. Hobilerinizle ilgilemek için bolca vaktiniz olacak. Kulaklığınız, kitaplarınızı, dergilerinizi hatta örgünüzü almayı unutmayın. Arkadaş grubunuz ile yola çıkıyorsanız birlikte oynayabileceğiniz oyunları da yanınızda getirebilirsiniz.

Turistik Olarak Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi ile seyahat etmek için en uygun zaman.

Ankara’dan Kars’a kadar devam eden bu 24 saatlik yolculuk için en iyi tarih kişinin seyahat amacına göre değişir. Fakat bu tren ekspresi özellikle kış aylarında oldukça ilgi görmektedir. Çünkü beyazlar içinde tren yolculuğu yapmak oldukça huzur verici olmaktadır. Ayrıca Kars ilinde bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kış sporları yapılmaktadır. Her mevsim farklı güzellikleri olan bu güzergâhta kış aylarında bilet bulmak oldukça zordur.

Ankara’da görülmesi gereken yerler. Tıklayın

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da görülmesi gereken birçok yer bulunurken başlıca önemli yerleri şu şekilde anlatabiliriz.

Ankara Tren Garı’ndan Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir’e ulaşım oldukça kolaydır. Aralarındaki mesafe oldukça az olduğundan dolayı dilerseniz yürüyerek geçebilir dilerseniz taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Anıtkabir’den sonra Atatürk Orman Çiftliği’ne geçerek hayvanat bahçesini gezebilir meşhur kokorecinin tadına bakabilirsiniz. Ankara tarihi açısından dolayı birçok müzeye eve sahipliği yapmaktadır. Müzelerin yanı sıra değerli parkları bulunmaktadır. Çankaya’nın akciğeri olarak adlandırılan Seğmenler Parkı’nda yeşillikler eşliğinde piknik yapabilir veya eşsiz bir yürüyüş deneyimi yapabilirsiniz. Bir diğer park ise Gençlik Parkı’dır. Gençlik Parkı’nda çeşitli aktivite alanları bulunmaktadır. Bu sayede eğlenceli dakikalar geçirebilir ardından parkın içerisinde bulunan mekânlarda yemek yiyebilirsiniz. Son olarak alışveriş yapmak isteyenlerin durağı olan şehrin simgesi Atakule’dir. 125 metre uzunluğuna sahip bu bina içerisinde dünyaca ünlü mağazaların dükkânları bulunmaktadır.

Ankara’da ne yenir?

Başkent Ankara’da dilediğiniz her tür yemeği bulmak mümkündür. Yurt içi ve yurt dışı lezzetlerini hizmete sunan birçok mekân vardır fakat Ankara’nın kendine has yemekleri de vardır. Bunların en başında Aspava gelmektedir. Ankara’ya gelip Aspava yemeğini mutlaka deneyin. Aspava’nın yanı sıra Ankara simidiAnkara tavaçubuk turşusu, Beypazarı kurusu ve öllüğün körü gibi birçok yöresel yemeğe ev sahipliği etmektedir.

Kars’ta görülmesi gereken yerler. Tıklayın

Doğu Ekspresi ile Kars’a hareket eden kişiler için görmesi yapması gereken bazı şeylerden bahsedelim. Kış aylarının vazgeçilmez aktivitesi haline gelen Doğu Ekspresi ile Kars yolculuğu sonrasında yapılması gereken şeyler arasında ilk şey donmuş Çıldır Gölü’nü ziyaret etmektir. Donmuş gölde buzları kırarak balık tutabilir, motor sporları yapabilir aynı zamanda at arabaları ile gölün üzerinde turlayabilirsiniz. Kars’a kadar gelmişken Sarıkamış’a uğramamak olmaz. Sarıkamış dünya üzerinde çok az yağan kristal karlara ev sahipliği yapmaktadır. Uzun çamların arasında kış sporlarının tadına doyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kars’ta ne yenir?

Doğu bölgesinin lezzet durakları olduğunu herkes bilir. Kars denince de akla gelen bazı lezzetler vardır. Bunların başında ise Kars Kaşarı gelmektedir. Ekonomisini oldukça etkileyen bu peynir dünyaya ün salmıştır. Akla gelen bir diğer lezzet ise kaz etidir. Kazı 2 gün tuzda bekletip daha sonra fırınlanarak hazırlanan bu yemek oldukça emek istemektedir. Genellikle bulgur pilavı ile servis edilmektedir.  Kars’a ait bir diğer yemek ise Hangel’dir. Oldukça lezzetli olan bu yemek mantıyı andırmaktadır. Doğu Ekspresi ile seyahat ederken Erzurum’a yaklaştığınızda trene cağ kebabı sipariş edebilirsiniz. Oralara kadar gitmişken Erzurum’un meşhur cağ kebabını yemeden dönmeyiniz.

Doğu Ekspresi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Valiz için ayrı bölüm var mı?

Tren içerisinde valizler için ayrı bir bölüm bulunmamaktadır fakat koltuk üstlerinde baş üstü raflar vardır.

Trende yemek var mı?

Yemekli vagon mevcuttur. Vagon içerisinde dört kişilik masalar bulunmaktadır. Bunun haricinde yanınıza atıştırmalık alıp seyahat boyunca yiyebilirsiniz.

Tuvalet var mı?

Trenin her vagonunda tuvalet ve lavabo bulunmaktadır.

Doğu Ekspresi’nde evcil hayvan kabul ediliyor mu?

Evcil hayvan kabul ediliyor fakat %50 indirimli şekilde bilet almanız gerekmektedir.

Tren içi sıcaklığı nasıl?

Vagonların hepsinde sıcaklık yeteri derecededir. Kompartımanlarda bulunan ısı panellerinden oda sıcaklığını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Trende priz var mı?

Kuşetli ve yataklı vagonlarda priz bulunmaktadır. Priz sayısı yetersiz kalabilmesi durumuna karşı yanınıza çoğaltıcı almanızı tavsiye ederiz.

Trende internet var mı?

Trende Wi-Fi bulunmamaktadır.

Trende sigara içiliyor mu?

Tren içerisinde sigara içmek yasaktır.

Doğu Ekspresi’ne ne zaman binilmeli?

Doğu Ekspresi’ne kış aylarında binilmelidir. Beyazların içinde büyüleyici bir yolculuk ruhunuzu dinlendirecektir.

Doğu Ekspresi İstanbul seferi var mı?

Doğu Ekspresi kalkış noktası Ankara olduğu için Doğu Ekspresi macerasına İstanbul’dan katılmak için öncelikle Ankara’ya gelmeniz gerekmektedir.

İyi yolculuklar…

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!