Doğu EkspresiÖne Çıkanlar

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Öncelikle Doğu Ekspresi ‘nin ne olduğuna açıklık getirelim. Doğu Ekspresi, bir tur ya da serüven değil. Eski Türk filmlerinde gördüğümüz kompartımanlı bir tren. Biletinizi alıyorsunuz ve gitmek istediğiniz yere gidiyorsunuz. Serüven değil dedim ama amacınız bir yerden bir yere gitmek değilse, sadece bu deneyimi yaşayabileceğiniz bir serüven halini aldı diyebilirim. Hatta son zamanlarda ciddi anlamda fenomen oldu. Ancak şunu temin ederim ki, herkesin hayatı boyunca mutlaka yaşaması gereken şeylerden biri. Bambaşka hayatlar, şaşırtıcı hikayeler ve olağanüstü manzaralar eşliğinde uzun bir yolculuk Doğu Ekspresi. İlk fırsatta bu maceranın siz de bir parçası olun derim. İşte Doğu Ekspresi hakkında merak edilen 10 şey.

1 – Bilet Ücretleri Ne Kadar?

dogu ekspresi bilet fiyatları ne kadar 2021

Bilet ücretleri yolculuk edeceğiniz kompartımana göre değişiyor. Şu an için bilet fiyatları şu şekilde; pulman 57,50 TL, örtülü kuşetli için 77,50 TL, yataklı için ise artık Turistik Doğu Ekspresi’nden almanız gerekiyor ve fiyat 2 kişide yatak başı 294,50 TL, tek kişi için ise 474,50 TL (2019 itibariyle, 2020 fiyatı korona sebebi ile netlik kazanmamakta). Ancak genç, 60 yaş üstü, öğretmen gibi indirimler mevcut. Hepsine de %15 indirim uygulanıyor. 65 yaş üstü ve çocuk yolcular ise %50 oranında indirimden yararlanabiliyorlar. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 – Nereden Nereye Gidiyor? Hangi Duraklarda Duruyor?

dogu ekspresi hangi duraktan geçiyor 2021

Doğu Ekspresi Ankara Tren Garı’ndan kalkıyor ve Kars Tren Garı’na kadar gidiyor. Ara duraklar ise, KırıkkaleKayseriSivasErzincan ve Erzurum. Ara duraklarda ne kadar duracağı pek belli olmuyor. Benim yolculuğum sırasında yolcusunu indirdi, yeni yolcusunu aldı ve gitti.

3 – Yolculuk Kaç Saat Sürüyor?

dogu ekspresi kaç saat sürüyor 2021

Tren, Ankara Garı’ndan her gün saat 18:00’de kalkıyor ve ertesi gün saat 18:30’da Kars Garı’na varıyor. Yani toplam yolcuğunuz 24,5 saat sürüyor. Ben yolculuğa çıkmadan önce detaylı bir araştırma yapmıştım ve sürekli olarak rötar yaptığından, bu sürenin 29 saate ulaştığından bahsediliyordu. Ben de kendimi bu şekilde şartladım ancak vagon görevlisiyle konuştuğumda, son 3 – 4 aydır trenin tam zamanında Kars’a vardığını söyledi. Aynen dediği gibi de oldu.

4 – Hangi Vagonu Tercih Etmeliyim?

dogu ekspresinde kaç çeşit vagon var 2021

Ben yataklı vagonda gitmeyi tercih ettim. Yataklı vagonlar iki kişilik. Ranza şeklinde iki adet yatak, bir dolap, dolabın içinde mini bir buzdolabı ve lavabo (tuvalet değil) var. Kuşetliler ise 4 kişilik. Pulman bildiğimiz sadece koltuk. Yataklı vagonda çok rahat ettim. Kuşetlilere de şöyle bir göz ucuyla baktım onlar da rahat görünüyordu. Ancak, eğer 4 kişiden az kişiyseniz kuşetli kompartımanı komple satın almanızı öneririm. Yabancı yolcularla seyahat etme durumu biraz can sıkıcı olabiliyor çünkü. Yataklı da ise tek kişi seyahat edebilirsiniz, ancak o zaman 96 TL’den 116 TL’ye satın almanız gerekiyor biletinizi (2017 itibariyle).

5 – Tuvaletler Sorun Teşkil Ediyor mu?

dogu ekspresinde tuvaletler temiz mi 2021

Benim seyahatim sırasında bu konuda çok rahat ettiğimi söyleyebilirim. Yataklı vagonda en fazla 7 kompartıman olduğu için tuvaletleri daha az kişi kullanıyor. Bir de yataklı vagonda iki tuvalet var. Kuşetli ve pulman vagonlarda yolculuk eden kişi sayısı fazla olduğundan durum değişebilir. Tuvaletler temizleniyor elbette ama zaman geçtikçe oluşabilen kirlilikten sorumlu olan TCDD değil, tuvaletleri temiz kullanmayanlardır.

6 – Trende Yemek Bulunuyor mu?

dogu ekspresinde yemek var mı 2021

Evet, trende bir de yemekli vagon var. 4’er kişilik masalar halinde bir restorandan oluşuyor ve menü mevcut. Restoranda alkol satışı da yapılıyor. Menüde yazan her şey bulunmuyor ancak aç kalmazsınız. Fiyatlar ise makul. Mesela hamburger 6,5 TL, meşrubat 2,5 TL gibi (2017 itibariyle). Porsiyonun ne kadar doyurucu olduğu ise göreceli. Ancak restoran özel bir işletmeye ait olduğundan, müşterisi olduğu sürece açık. Belli bir açılış-kapanış saati yok. Kahvaltı tabağı da var ve fiyatı 9 TL (2017 itibariyle). 26 adet çıkıyormuş fakat bitmiyormuş. Biz akşamdan ayırtmıştık. Siz yine de yanınızda yolluk götürün.

7 – Valiz İçin Ayrı Bir Bölüm Var mı?

dogu ekspresinde valiz nereye konuluyor 2021

Maalesef yok. Valiziniz de sizinle birlikte seyahat ediyor. Yataklı kompartımanlarda valiz koymak için yer var ancak kuşetlilerde yokmuş sanırım. Ayrıca kompartımanların kapıları içeriden kilitlenebilmesine rağmen, dışarıdan kilitlenemiyor. Vagon görevlisi bir sorun yaşanmayacağını söyledi ve ‘eğer restoranda oturacaksanız uzun süre, arada gelip kolaçan etmenizde fayda var’ diye de ekledi.

8 – Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?

dogu ekspresinde evcil hayvan kabul ediliyor mu 2021

Fotoğraf: Kudret Çayıroğlu

Evet, evcil hayvan kabul ediliyor. Ancak bazı şartlar var. Öncelikle evcil hayvanınıza da %50 indirimli olarak bilet almanız gerekiyor. Ve maalesef örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda değil, pulman vagonda seyahat etme şartı koşuluyor. Bununla ilgili detaylı bilgiler TCDD’nin internet sitesinde mevcut.

9 – Trende Sigara İçiliyor mu?

dogu ekspresinde sigara içiliyor mu 2021

Şimdi bu konu biraz karışık. 🙂 Elbette ki trende sigara içilmesi yasak. Ancak siz kapınızı kilitledikten ve diğer yolcular tarafından şikayet edilmedikten sonra nereye kadar engellenebilir, artık siz düşünün. 🙂 Yalnız, kompartımanınızda sigara içerken, sigara kokusunun tüm koridoru sardığını, hatta yan kompartımanlardan da hissedildiğini belirtmeliyim.

10 – Yorucu Oluyor mu?

dogu ekspresi yorucu mu 2021

Şundan emin olmalısınız ki, 2 saatlik bir uçak yolculuğu daha fazla yoruyor insanı. Pulmanda seyahat etmek şüphesiz ki çok yorucudur ama yataklı vagon için aynı şeyi söyleyemem. Gece tren çok fazla hız yaptığından bayağı bir sallanıyorsunuz ve kaliteli bir uyku söz konusu değil. Ancak 24 saat yolculuk yapmışsınız hissi oluşmuyor.

Bonus: Küçük Bir Tavsiye

dogu ekspresi 2020

En güzel yerlerden sabah saatlerinde geçiyor tren. Görmeniz gereken manzaraları yakalamak için saat 07:00-07:30 saatlerinde uyanık olmanızı tavsiye ederim. Hatta yapabiliyorsanız, gün doğumunu kaçırmayın derim.

Bonus 2: Rota Tavsiyesi

dogu ekspresi 2021

Doğu Ekspresi ile Kars’a geldiğinizde, en azından 1 ya da 2 gece konaklamalı bir rota oluşturarak, şehri gezmenizi öneriyorum. Sanıldığının aksine, Kars gerçekten de çok güzel bir şehir. Akşam otelinize yerleştikten sonra, ertesi gün Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü’nü görüp, o günün akşamında uçakla dönüş yapabilirsiniz. Ya da bir gün daha fazla kalarak, Kars mutfağını deneyimleyebilir, şehir merkezindeki tarihi yapıları ve Kars Kalesi’ni gezebilirsiniz.
Tüm fotoğraflar sosyal medya ve internet ortamından alıntıdır.

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!