Faydalı BilgilerÖne Çıkanlar

Gezginler İçin En İyi Seyahat Uygulamaları 2020

Akıllı telefonlar yurt dışı seyahatlerinizde tam bir can simidi vazifesi görüyor. Gerçi yurt içi gezilerinde de akıllı telefonların etkisi büyük. Navigasyon özelliğinden tutun da, uygulamalar, tavsiyeler, yorumlar noktasında oldukça bilgi sahibi oluyoruz. Bu yazımızda konaklama, yeme içme, iletişim kurma gibi temel ihtiyaçlar başta olmak üzere her türlü derdinize derman en iyi seyahat uygulamalarını sizin için derlemek istedik.

Her gezginin kullanması gereken, size yol arkadaşı olacak;

  • En iyi harita (navigasyon) uygulaması
  • En iyi dil çeviri uygulaması
  • En iyi döviz çeviri uygulaması
  • En iyi konaklama uygulaması
  • En iyi uçak bileti uygulaması

Hangileridir? Alternatifleri neler? Sırayla bir bakalım. IOS ve ANDROID için indirme linklerini de yanına iliştiriyoruz ki istediğinizi hemen indirin ve kullanamaya başlayın.

maps.me

Gittiğiniz ülkelerde internet bağlantısına ihtiyaç duymadan çevrimdışı kullanabileceğiniz en başarılı harita uygulamalarından biri. Hatta en iyi ücretsiz harita uygulaması listesinde maps.me’yi zirveye koyabiliriz şu an için. Tek yapmanız gereken istediğiniz ülkenin haritasını indirmek. Sonrasında internet bağlantısına gerek kalmadan kullanabiliyorsunuz. İşaretleme, not tutma ve navigasyon özellikleri mevcut. Araç, bisiklet ve yaya yollarını en detaylı şekilde gösteriliyor.

IOS indir
ANDROID indir

Ücretsiz mobil harita uygulaması için alternatif seçenekler;

Google Maps

IOS indir
ANDROID indir

City Maps 2Go

IOS
 indir
ANDROID indir

Google Translate (Google Çeviri)

İstediğiniz dilleri indirip, çevrimdışı kullanım sağlamasıyla bu alanda en iyisi diyebiliriz. Kelime ve basit cümle çevirileri için kusursuz sayılır. Derdinizi anlatacak kadar yabancı diliniz yoksa, bu alanda en iyi çeviri uygulaması Google Çeviri derdinize derman olabilir. Uygulamada mikrofon özelliğini açarak iki kişi karşılıklı konuşabiliyorsunuz. Yani bu özellik size ücretsiz çevirmenlik yapıyor. Tabi yabancı bir kişiyle denemeden önce, kendiniz alıştırma yasanız iyi olur.

IOS indir
ANDROID indir

Ücretsiz mobil dil çeviri uygulaması için alternatif seçenekler;

iTranslate

IOS
 indir
ANDROID indir

Yandex Translate

IOS
 indir
ANDROID indir

Skyscanner

Havayolu şirketlerini hızlı bir şekilde tarayarak istediğiniz tarih ve rotadaki tüm uçuşları saniyeler içinde sizin için sıralıyor. İstediğiniz bilet hangi havayolunda ya da acentede kaç para? Onları da görebiliyorsunuz. Ona göre seçtiğiniz firmaya sizi yönlendirip biletinizi hızlı bir şekilde almanızı sağlıyor. Fazla uğraşmadan en ucuz uçak biletini bulmak istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Bu uygulamayı yurt içi seferlerinde de kullanabilirsiniz.

IOS indir
ANDROID indir

Rome2rio

Bulunduğunuz ülkedeki şehirler arası mesafeyi, toplu taşıma ve özel araçla ulaşım rotalarını çizerek gösteriyor. Türkiye’deki büyük şehirlerde kullandığımız toplu taşıma mobil uygulamalarının global versiyonu gibi düşünün. Ama otobüs-metro saatlerinde her zaman yüzde yüz doğru tahmin verdiği söylenemez. Yine de çok başarılı bir uygulama.

IOS indir
ANDROID indir

Ücretsiz mobil ulaşım uygulaması için alternatif seçenekler;

Citymapper

IOS
 indir
ANDROID indir

Moovit

IOS
 indir
ANDROID indir

WiFi Finder

Çevrenizdeki şifreli ya da şifresiz wi-fi ağlarını detaylı şekilde gösteren bir uygulama. Bağlantının harita üzerindeki yerini ve sinyal gücünü görebiliyorsunuz. Kaldığınız hostel ya da otel dışında wi-fi ihtiyacınız olursa çok işinize yarayabilir.

IOS indir
ANDROID indir

XE Currency

Tüm para birimlerini anlık kura göre birbirine çeviren başarılı bir döviz uygulaması.

IOS indir
ANDROID indir

Foursquare

Bulunduğunuz şehrin restoran, kafe, bar ya da diğer eğlence mekanlarını kolayca bulmanızı sağlıyor. Ayrıca değerlendirme puanları ve yorumları sayesinde en iyi olanı kolayca seçebiliyorsunuz.

IOS indir
ANDROID indir

Shazam

Ortamda çalan müziği dinlettiğinizde size hangi parça olduğunu saniyeler içinde bulunuyor. Bulamadığına biz pek şahit olmadık. Başarı oranı yüzde 99 diyebiliriz.

IOS indir
ANDROID indir

Ücretsiz mobil müzik bulma uygulaması için alternatif seçenek;

SoundHound

IOS
 indir
ANDROID indir

BlaBlaCar

BlaBlaCar bir yolculuk paylaşım uygulaması. Şehirler arası yolculuk yaparken, araçlarında boş yer olan kişiler, belirledikleri ücretler karşılığında aynı yöne gidecek kişileri beraberinde götürebiliyorlar. Yol masraflarını bölüşmüş oldukları için iki tarafa da avantaj sağlayan bir uygulama. Şoför ve yolcuyu buluşturan bu platformu yurt içi, yurt dışı planlarınızda kullanabilirsiniz. Şu an için (2020) Avrupa kıtası dışında hizmet verdiği ülke sayısı çok az.

IOS indir
ANDROID indir

Booking

Hostel ve otel bulma konusunda en başarılı uygulamalardan biri. Onlarca dil desteği, yüzlerce ülke ve şehir, milyonlarca konaklama alanı kaydıyla dünyanın her yerinde elinizin altında olması gereken bir seyahat uygulaması.

IOS indir
ANDROID indir

Couchsurfing

Ziyaret ettiğiniz ülkelerde yaşayan yerli insanların evlerinde misafir olarak kalmanızı sağlayan harika bir uygulama. Gittiğiniz yerlerde gezginlere kapılarını ücretsiz açan ev sahipleri ile sizi buluşturması açısından tam bir dijital kültür elçisi sayılır.

IOS indir
ANDROID indir

Airbnb

Günlük, haftalık veya aylık ev, daire kiralama konusunda alanının en iyisi. Misafir ağırlama sistemi couchsurfing’in paralı olanı gibi düşünebilirsiniz. Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde hizmet sağlıyor. Kiralık yer bulabileceğiniz gibi sizde sahip olduğunuz devre mülkü kiraya açarak para kazanabilirsiniz

IOS indir
ANDROID indir

Hostel bulma uygulamaları

Hostelworld

Özellikle sırtçantalı gezginlerin favorisi olan bir uygulama. Otel ve pansiyondan ziyade hostel bulmak için en iyisi diyebiliriz. Türkçe dil desteği mevcut ve kullanıcı dostu çok kolay bir arayüzü var. Yapılan yorumlar güvenilir. Yol tarifleri işinizi çok kolaylaştırıyor.

IOS indir
ANDROID indir

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Aynı Kategoriden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!