Faydalı Bilgiler

Tatilde Hasta Olmamak İçin Öneriler

Kötü bir yolculuk, hava sıcaklığının aniden değişmesi ya da yememeniz gereken bir yemeğin kötü sonuçları… Tatilde hasta olmamak için öneriler listemize bakın, önlemini alın! Gezilecek Yerler

Hasta olmak için hiçbir zaman iyi bir zaman değil. Ama hasta olmak için en kötü zaman, tatilde olduğumuz zaman. Tüm yıl boyunca beklediğimiz tatilin hastalık yüzünden adeta çileye dönmesi oldukça keyif kaçırıcı. Tatilde hasta olmamanın garantisi yok. Ancak sizin için hazırladığımız tatilde hasta olmamak için öneriler ile tatilinizi sağlıklı bir şekilde geçirme şansınızı arttırabilirsiniz.

Tatile İyi Hazırlanın

Sadece tatil için değil, tüm hayatınız için sağlıklı yaşamanız gerektiğini hatırlatmamıza gerek yoktur. Ancak tatile çıkmadan önce biraz daha dikkatli olmanızda fayda var.

Tatildeki hastalıklar genellikle vücudunuzun alışık olmadığı fiziksel koşullara maruz kalması nedeniyle ortaya çıkar. Bu yüzden vücut direncinizi arttırmalısınız. Vücut direncinizi arttırmak için de tükettiğiniz gıdaları çeşitlendirmelisiniz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Et tüketerek protein depolayabilirsiniz. Etin yanında taze sebze ve meyve tüketiminizi arttırarak vitamin ve mineral alabilirsiniz. Günde 2-3 porsiyon sebze ve 1-2 porsiyon meyve tüketmek vücut direncinizi büyük oranda arttıracaktır.Gezilecek Yerler

Vücut direncinizi arttırmak için fiziksel olarak da hareketli olmanız gerek. Eğer spor yapmıyorsanız, tatil öncesi spora başlamayı düşünebilirsiniz. Tatlinizden bir ay önce spora başlamak büyük fark yaratacaktır.

Egzersiz Yapın

Eğer spor yapıyorsanız dayanıklılığınızı arttıracak egzersizlere yönelebilirsiniz. Bu egzersizler sayesinde hem hastalıklardan korunmuş olursunuz hem de tatildeki fiziksel aktivitelere karşı dayanıklılığınız artmış olur.

Tatilinizin nasıl bir tatil olduğu da yapmanız gereken hazırlıklarda önemli bir değişken. Eğer tüm tatil boyunca kumsalda uzanıp keyfinize bakacaksanız ekstra bir çaba içine girmenize gerek yok. Ancak her gün kilometrelerce yürüyeceğiniz ya da sportif faaliyetlerde bulunacağınız bir tatil için ekstra hazırlık yapmak tatilinizin daha zevkli geçirmenizi sağlayacaktır.

Bu hazırlık dönemini tatilin bir parçası olarak görerek daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bunun için kendinize bir antreman programı çıkarıp bu programı disiplinle takip etmeniz yeterli.

Aşı Gerekliliğini Kontrol Edin

Bazı ülkelere yolculuk yapmak için aşı olmanız gerekebilir. Bu aşılardan bazıları önlem amaçlı olarak tercihe bağlı, bazıları zorunlu olabilir. Aşıların yolculuğunuzdan önce belirli bir zamanda yapılması gerektiğini unutmayın. Gerekli bilgiyi Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Müdürlüğü web sitesinden alabilirsiniz.

Bavulunuzu Hazırlarken Dikkat Edin

Tatil demek var olan rutin yaşamınızdan çıkıp yeni bir yaşam tecrübesi içine girmek demek. Her ne kadar bu fikir kulağa çekici gelse de vücudumuz için bu değişiklik bazı durumlarda oldukça zorlayıcı olabiliyor. Yeni hava koşullarına alışmak ya da farklı yemekler yemek vücudumuz için her zaman kolay olmuyor. Gezilecek Yerler

Bu farklılıklar nedeniyle hasta olmamak için gideceğiniz yerin koşullarını iyice araştırın ve bu koşullar için önlemlerinizi alın. Gideceğiniz yerin hava koşulları yaşadığınız yerden farklı olabilir. Yola çıkmadan önce hava durumuna bakarak yanınıza uygun kıyafetleri alabilirsiniz.

Yola çıkmadan önce yanınıza gerekli ilaçları almanız da oldukça önemli. Sürekli kullandığınız ilaçların yanında yolculuğunuza özel ilaçlar almanız yolda yakalanacağınız küçük problemlerin üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. Temel ilkyardım malzemelerinin yanında ağrı kesiciler ve sindirim sorunlarıyla ilgili ilaçlar yolda yaşayacağınız olumsuz durumların etkilerini kısa sürede ortadan kaldırmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Yoldayken Kendinize Dikkat Edin

Evden çıktığınız andan itibaren vücudunuz için tehditler başlayacak. Bu yüzden tatilinizin tadını da kaçırmadan önlemler almanızda fayda var.

Öncelikle sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa, bu ilaçları büyük valizinizde değil, üstünüzde ya da el çantanızda taşıyın. Bu sayede bu ilaçlara kolay bir şekilde ulaşabilir, ilaçların kaybolma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. Gezilecek Yerler

Hijyene Dikkat Edin

Uçaklar, trenler ve otobüsler bulaşıcı hastalıkların yayılması için uygun ortamlar. Siz tamamen sağlıklı olsanız da yanınızda oturan yolcunun sağlıklı olduğunun garantisi yok. Bu yüzden antibakteriyel jeller ve hatta bazı durumlarda yüz maskeleri kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Gittiğiniz ülkedeki hijyen seviyesi, sizin hijyen seviyenizden düşük olabilir. Bu durum geçici sindirim sorunlarına ve hatta daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Gezilecek Yerler

Bu durumun ortaya çıkmaması için yeni bir ülkeye gitmeden önce o ülkenin yemekleri ve hijyen standartları hakkında küçük bir araştırma yapmalısınız. Ziyaret edeceğiniz ülkeye vardığınızda da o ülkenin yerlilerinden bilgi almaya çekinmeyin. Aşırı baharatlı yemekler ya da bakteri dolu içme suları tatilinizi size zehir etmesin.

Yolculuk öncesinde yediklerinize dikkat etmenizde de fayda var. Aşırı yağlı ya da asitli besinler kötü bir yolculuk geçirmenize neden olabilir.

Kendinizi Yola Hazırlayın

Eğer yolculuklarızda sıklıkla “hareket hastalığı” sorunları yaşıyorsanız alacağınız bazı basit önlemlerle bu sorunun ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Yola çıkmadan önce kendinize uygun hareket hastalığı haplarından yanınıza alın. Seyahat öncesinde alkol tüketmeyin, yağlı gıdalardan uzak durun. Yola tamamen boş bir mideyle de çıkmayın.

Yüzünüz yolculuk yaptığınız aracın gittiği istikamete bakar şekilde oturun. Ters oturmayın. Yolculuk boyunca herhangi bir şey okumamanızda da fayda var. Eğer yapabiliyorsanız temiz hava alın, biraz hareket edin ve kısa molalar verin. Gezilecek Yerler

Çevre Koşullarını Dikkate Alın

Sahilde güneşlenmeye gitmiyorsanız bile yanınıza güneş kremi alın. Güneş kremi kısa vadede sizi istemeyeceğiniz güneş yanıklarından koruyacak, uzun vadede ise cilt kanseri olma riskinizi azaltacaktır.

Yoldayken kendi limitlerinizi bilmeniz ve etrafınızdaki koşulları iyi gözlemleyip bu koşullara göre hareket etmeniz sağlığınız açısından önemli. Yapacağınız aktivitelerde kendinizi fazla zorlamayın. Dinlenmeniz gerektiği zamanlarda dinlenin. Sonuçta tatildesiniz ve kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilsiniz! Gezilecek Yerler

Çevre koşullarına da dikkat etmeniz önemli. Özellikle başka bir ülkeye gidiyorsanız kültürel farklar nedeniyle bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Gittiğiniz ülkenin mutfağında kullanılan malzemeler sizin alışık olduğunuz malzemelerden farklı olabilir.

Yolculuğunuz boyunca bol bol su tüketmeyi de unutmayın. Özellikle dışarıda aktivite yapacağınız günlerde tükettiğiniz su miktarını arttırın.

Yoldan önce olduğu gibi yolculuk sırasında da vücut direncinizi yukarıda tutmanızda fayda var. Bunun için multivitamin haplarından faydalanabilirsiniz. Gezilecek Yerler

Tüm Önlemlere Rağmen Hasta Olursanız

Ne kadar önlem alırsanız alın, yolculukta hasta olmayacağınızın garantisi yok. Bu yüzden hastalığınızın daha da büyük bir sorun haline gelmemesi için hastalanmanız durumunda ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

İlk Yardım Çantanız Hazır Olsun

Özellikle içinde fiziksel aktivite barındıran bir tatile çıkıyorsanız yapacağınız aktivitenin taşıdığı risklere göre bir ilk yardım çantası hazırlamalısınız. Tabii ki temel ilk yardım bilgisine de sahip olmalısınız.

Kimden Yardım İsteyeceğinizi Bilin

Acil bir sağlık sorunu yaşadığınızda ya da hasta olduğunuzda mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde yardım almanız yaşayacağınız sorunların daha da ciddi hale gelmesini önleyecektir. Bu yüzden sağlık sorunları yaşadığınızda kimden yardım isteyeceğinizi yola çıkmadan öğrenin.

Yola çıkmadan önce bir sağlık sigortası yaptırmanızda fayda var. Düşük bir ücretle yaptıracağınız bu sigorta sayesinde yolda yaşayabileceğiniz her türlü sağlık sorununda işin maddi boyutunu düşünmeden yardım alabilirsiniz.

Büyük otellerin ve cruise gemilerinin genellikle bir doktoru olur. Kendinizi iyi hissetmediğinizde bu doktora başvurabilirsiniz. Aynı şekilde uçakta ya da trende kendinizi kötü hissettiğinizde görevlilerden yardım isteyebilirsiniz. Kabin memurlarının böyle durumlar için eğitimli olduklarını unutmayın.

Ziyaret ettiğiniz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarının iletişim bilgilerini de yola çıkmadan önce yanınıza alın. Ciddi bir sağlık sorunu yaşamanız durumunda büyükelçilik ya da konsolosluklarla bağlantıya geçip size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!