Gezi Tavsiyeleriİç AnadoluKonyaÖne ÇıkanlarTürkiye

Gezdim Dünyayı Gördüm Konyayı | Konya’da Gezilecek Yerler

Konya’ya Ben De Gittim

İşte Tavsiyelerim & Deneyimlerim

Konya’yı gezmeyi mi düşünüyorsunuz? Konya’da Gezilecek Yerler neresi diye merak ediyorsanız işte deneyimlerim.

Konya Gezisi İçin Tavsiyeler

Konya, Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük ilidir. Konya şehri, iç Anadolu’nun ortasında bulunur ve bölgenin güneyinde yer alır.

Konya’da Gezilecek Yerler

Mevlana Müzesi: İlk durağım olan Mevlana Müzesi çok büyük bir yer detaylı bir şekilde gezebilmek için biraz fazla vakit ayırmanız gerekecektir. Bir çok oda dan oluşuyor her odada bir çok ayrıntı var. Gezimizi fon müziği eşliğinde yapmak maneviyatı hissetmemizi daha iyi sağlıyor. Ziyaret saatleri sabah 9 dan akşam 4 e kadardır. Genellikle sabah saatleri yoğun olmaz Kendinizi ona ayarlayabilirsiniz. 

Mevlana Müzesi

Şeb-i Aruz: Şeb-i Aruz Mevlanayı anmak için düzenlenen törenlerdir. Her yıl Aralık ayının belirli günleri olur bu yıl (2020) 7 Aralık cumartesi günü başlayıp 10 gün sürecektir. eğer Aralık ayında giderseniz izlemenizi tavsiye ederim. 

“Şeb-i Arus”

*Mevlana Müzesini gezdikten sonra şöyle güzel bir etli ekmek olsa da yesek derseniz Cemo etli ekmek tam size göre.

Konya’ya gelmişken leziz kebabını tatmadan gitmeyeyim diyenler içinde işte enfes yemekleri olan bir mekan. Ben tam bir bamya çorbası aşığıyım. Eğer sizde benim gibi düşünüyorsanız kebaptan önce Ehil kebapta kesin bir kase için derim.

Seçtiğiniz yemek ağırsa ve birazda fazla kaçırdıysanız arkasına şöyle hafif bir tatlı iyi gider. Konya’nın meşhur Sac Arası tatlısı hiç duydunuz mu bilmem ama yolunuz düştüğünde kesin tadın derim. Burası yine mevlana müzesine çok yakın bir yer de. Umarım Konya Mutfağını beğenirsiniz. 

Müzeden çıktıktan sonra sol tarafınızda görkemli bir cami göreceksiniz (Sultan Selim Camii) ilerisinde çeşit çeşit hediyelik eşya dükkanları ee Konya’ya gelmişken sevdiklerimizi ufak hediyelerle mutlu etmeyelim mi? Bu söylediğim yerde hediyelikler hem ucuz hem kaliteli daha ne olsun.

Sultan Selim Camii

 

Aladdin tepesi: İçinde bolca yeşillik ve mesire alanı bulundurur. Ben Konya’da çarşı pazar gezdikten sonra soluklanmak için işte tamda burayı keşfetmiştim. Arkanıza yaslanıp yeşillikler içinde çay içmenin doğru adresi. Ayrıca içinde bulunan Alaaddin Cami şehrin en büyük ve en eski camisidir.

Beyşehir Gölü Milli Parkı: Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Beyşehir Gölünün, suyu da çok tatlıdır. Konya’ya uzaklığı 91 km. dir.  Yaklaşık 1 saat 17 dakika sürmekte. Manzarası eşsiz balıkları leziz.

BEYŞEHİR GÖLÜ

Konaklama

Otel konusunda sizlere 2 tane tavsiyede bulunabilirim bunlarda birincisi Safa Royel Hotel oda fiyatı 2 kişi için ortalama 230 TL civarında. Diğer otelimiz  ise Konya Paşapark Hotel burada ise fiyat daha uygun oda başı 170 TL civarındadır.

Ulaşım

  • Konya – Ankara – İstanbul arası hızlı tren avantajı da var
  • Ankara yolu üzerinden gelecek olan yolcular yol üzerinde görkemli bir uçak restaurant ve çok güzel parkı var görmenizi tavsiye ederim.

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Aynı Kategoriden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!