Dini YapılaristanbulMarmaraTürkiye

Pertevniyal Valide Sultan Camii

Pertevniyal Valide Sultan Cami 

İstanbul’da gezmeyi mi düşünüyorsunuz?  İstanbul’da Gezilecek Yerler içerisine Pertevniyal Valide Sultan Camisi ni eklemeyi unutmayın. Peki neden mi öneriyoruz;

İstanbul Gezisi İçin Tavsiyeler

Türkiye’de bulunan ve ibadete açık olan tüm camilerimizde giriş ücreti bulunmamaktadır. Tüm camilerde giriş ücretsizdir.

  • Bayların kısa şort, bayanların ise başları açık veya kısa etek, pantolon ile ziyaret etmesi uygun değildir.
  • Özellikle cuma namazı ve vakit namazlarında ziyaret etmek yerine, iki namaz vakti arası ziyaret etmek daha uygun olacaktır.
  • Camii gün boyunca ibadete açık olduğu için ziyaret sırasında ve ibadet alanı çevresinde sessiz olmak, ibadet edenlere saygı göstermek daha uygun olacaktır.
  • Camii içerisinde fotoğraf ve video çekimi için görevli kişilerden kesinlikle bilgi alınmalıdır.

Sultan II. Mahmut’un eşi ve Sultan Abdülaziz’in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılan cami, 1869-1871 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimarı Montanidir ancak caminin planlarını Sarkis Balyan çizmiş,caminin çizim işlerinde desinatör Osep, uygulama ve şantiye yönetimi için Bedros Kalfa, duvarcı Ohannes ve dülger kolbaşısı Dimitri ile çalışılmış.

Caminin mimarı İtalyan Monteni`dir,caminin belirgin bir mimari üslubu yoktur çünkü;Gotik üslubu,Hint mimarisi, Türk mimari gibi çeşitli mimari üslupların karışımından meydana gelmiştir.

Kubbe 16 vecihli ve pencereli, yüksek bir kasnağa oturtulmuştur. Kuzeyindeki hünkar dairesi ve burayla ilişkili bir mahfil yer almaktadır.

Kare planlı bu caminin dört köşesinde Hint mimarisinden izler taşıyan  birer kule bulunmaktadır. Mihrabı sade, mukarnas dolgulu ve yedi sıra sarkıtlıdır ve mermerden yapılmıştır. Mermer minberide sadedir ve  yan tarafında istiridye motifi bulunmaktadır.

Kürsüsü sekiz köşeli,oymalı mermerdir. İç alanı 1000 m2, avlu ve bahçesinin alanı ise toplamda  3000 m2’dir. Caminin avlusuna doğu, batı ve güney de bulunan üç kapıdan girilmektedir.

Caminin diğer bölümleri;mezarlık, musalla taşı ve son cemaat yeridir. Caminin pencereleri ile kubbe arasında bulunan  kasnakta “Mülk Suresi” kabartmalı bir şekilde yazılmıştır. 

Bulunduğu konum açısından ulaşımı oldukça rahattır. Sırası ile ulaşım seçenekleri;

  • Otobüs hatları;129T,29D,30A,37T,48T,49T,63,76D cami yakınından geçmektedir.
  • Metro M2 hattı ve Tramvay T1 hattıylada yakın bir konuma ulaşım sağlayabilirsiniz. 
  • Adres: İskenderpaşa, Atatürk Blv.  Fatih/İstanbul
  • Konum: Tıklayınız

 

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Aynı Kategoriden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!