Gezi Tavsiyeleri

Bulgaristan / Bansko Gezi Tavsiyeleri

Bulgaristan – Bansko Deneyimim

Bansko, Bulgaristan’ın güneybatı kısmında yer alan kış mevsiminin tüm asaletine sahip bir kayak ve dağ beldesidir. Bu kasaba tamamen kış turizmi ile bezenmiş, ve Prin Dağı’nın eteklerinde, Glazne Nehrine ev sahipliği yapmaktadır.

Peki, Bansko ya nasıl gideceğim?

Bansko, hem kara hem hava yolu ulaşım şekillerine sahip. Bütçenize ve bulunduğunuz konuma hangi ulaşım uygunsa onu değerlendirmelisiniz. Bulgaristan için Schengen veya Bulgar vizesi gerekmektedir, eğer ki yeşil pasaporta sahip değilseniz.

Peki, kayak pistleri nasıl?

Harika! Kaçırılmaz bir deneyim edinmek istiyorsanız mutlaka gitmelisiniz. Bir çok pist alternatifiniz var. Eğer başlangıç seviyesi iseniz mavi pistleri tercih etmelisiniz, ileri seviye iseniz siyah pistler hizmetinizde. Kayarken deneyimleyeceğiniz gibi dağda bir çok pistten piste geçiş yapabilirsiniz. Hemen her pist kendi kafe ve restoranına sahip ve dilediğiniz zaman durup dinlenip muhteşem manzaranın keyfini çıkara bilirsiniz. Kafe 180 Derece tavsiyemdir.

Dahasıda var, kafede şömine etrafında yudumlayacağınız envai çeşit içeceğiniz size eşlik edecek, kendinizi asla yalnız hissetmeyeceksiniz. Dikkat edilmesi gereken bir husus var ki oda, kar yağışını mutlaka takip etmelisiniz, aksi halde pistlerden istenilen performans almak çok zor olacaktır. Seyehatinizi planlamadan önce mutlaka kar ve yağış durumunu kontrol etmelisiniz. Kayak malzemeniz yok ise şehir merkezinde bir çok mağaza donanımlı bir şekilde sizlere hizmet veriyor, hatta her gün ayakkabılarınız ısıtılıyor, bir gün sonrasında sıcacık giyebiliyorsunuz.

Mutlaka kayılması gereken bazı pistleri şuraya ekleyim, belki bilmek istersiniz;

Tomba : Uzmanlık seviyesi,

Chalin Valog: Orta zorluk seviyesi,

Platu Yug: Kolay seviye pist alternatifleridir.

Peki, Bansko?

Şehirde rahatlıkla her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Sizi orada yerleşik olan esnaf biraz yorabilir, malum turizm beldesi olduğu için her dilden size kafeye ve restoranta çağırabiliyorlar. Bu durum biraz rahatsızlık verici, tavsiyem bulgarca “Teşekkür Ederim” kelimesini önceden öğrenmeniz. Mehana denilen restorantlarda Bulgar yemeklerini tadabilirsiniz. Dahası, harika peynirler yiyebilir ve lezzetlerini keşfedebilirsiniz, özellikle kaşkaval peynirini tavsiye ediyorum. Mutlaka denemelisiniz.

Bansko, inanılmaz kremlere sahip bir belde, gül aroması hemen her kremde mevcut ama giderseniz mutlaka kremlerinden almalısınız. Peki bu kadar şey nasıl alınabilir? Yanınızda mutlaka Bulgaristan’ın para birimi olan “Leva” bulundurmanız gerekmektedir. Döviz bürolarına uğramadan önce mutlaka karşılaştırma yapın, değişkenlik gösterebiliyor. Kredi kartı hemen her yerde geçerli, dilerseniz kredi kartı ilede ödeme yapabilirsiniz.

Peki, nerede konaklayacağız?

Bansko size bir çok alternatif sunuyor. Bu bölgede şehir merkezi ve oteller ayrı yerlerde, bu yüzden dağa yakın olan konaklama alternatifleri sizin için kolaylık sağlayacaktır. Dağa yakın olmanın bir diğer kolaylığı ise, Bansko merkezden gondollara biniyorsunuz ve 30-35 dakikalık bir doğa yolculuğuna şahit oluyorsunuz ve pistlere ulaşıyorsunuz. Bu gondola sırası çok uzun olabiliyor bu yüzden cüzi bir fark ile VIP geçiş ile direk gondollara erişebiliyorsunuz. Eğer bütçenize uzak olan otel uygun olacaksa, gondollara ulaşım olup olmadığını mutlaka sormalısınız.

Bansko, Kış turizmine hizmet ettiği gibi yaz mevsiminde dağ yürüyüşlerine ve kampçılara hizmet vermektedir. Dağ yürüyüşleri esnasında yeşile doyamayacğınız bir manzara karşılıyor sizi. Ayrıca kayak yapmak istemeyen misafirler içinde şehir merkezine yürüme mesafesinde olan “The Old Town” yani “Eski Şehir” de bir yürüyüş mutlaka tavsiyemdir.

Adres: Bulgaristan, Bansko

Konum: Tıklayınız

Pist Ücretleri,

  • VIP geçiş: 100 Leva
  • Normal geçiş: 75 Leva
  • Pist Saatleri: 08:00 – 17:00

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!