EgeİzmirListelerTürkiye

İzmir Gezi Rehberi | En İyi Yerler Listesi (Detaylı)

İzmir Gezi Rehberi

İzmir ‘de gezilecek yerler e geçmeden önce şehrimizi bir tanıyalım. Ege ’nin tam kalbinde, İzmir körfezi üzerinde kurulmuş olan şehir, Türkiye ’nin üçüncü büyük şehridir. Coğrafi konumundan dolayı tarih boyunca pek çok uygarlığa şahitlik etmiştir. Ayrıca liman şehri olduğundan dolayı geçmişten günümüze ticaretin merkezi olma ayrıcalığı elde etmiş ve bunun sonucunda geniş bir kültürel çeşitliliğe sahip  olmuştur. Tüm bu değerler bir araya gelince de ‘Ege ’nin İncisi’olarak anılmaya başlamıştır.

İzmir'de Gezilecek Yerler
İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir ‘de Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti

Kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanan ve birçok imparatorluk döneminde  aktif yerleşim yeri olarak kullanılan o önemli  şehirdir; Efes Antik Kenti. Kentin içinde bulunan önemli yapılar; Artemis Tapınağı , Efes Antik Tiyatrosu , Celsus Kütüphanesi , Yamaç Evler , Meryem Ana Evi , Yedi Uyurlardır.

 • Adres:  Efes Harabeleri / Acarlar/ Selçuk/İzmir
 • Konum: tıklayın 
 • Tavsiye: Tarih gezileri yapmayı sevenler ve fotoğrafçılık ile ilgilenenler gitmelidir.
Şirince Köyü

Ülkemizin estetik köylerinden ve İzmir ‘de gezilecek yerler den birisi olan Şirince Köyü 2012’ye birçoğumuzun adını bile  duymadığı  bir yerdi. 2012’de ortaya atılan kıyamet kehaneti sonrası Şirince köyü bir anda tanınmaya başlandı ve o zamandan beri ziyaretçi akınına uğradı.

İzmir Saat Kulesi

Konak meydanı’nın tam orta noktasında bulunan Saat Kulesi, şehrin simgesi olmuştur.  Yapım tarihinden bugüne kadar hiç durmadan çalışan saat, 1901’de İzmirliler  Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. yılı armağanı olarak yaptırmıştır. 25 metre boyundaki  kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesidir.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir’de gezilecek yerler den birisi de Kemeraltı çarşısıdır. Birçok önemli eserin kesişim noktasında olduğu için bu otantik yer dikkat çekmektedir. 

 • Adres: Konak / İzmir
 • Konumtıklayın
 • Tavsiye: Otantik ürünler incelemeyi ve bunları fotoğraflamayı sevenler gidebilir.
İzmir Kordon Boyu

İzmir’de  gezilecek yerler den birisi de maviliğin güzelliğini tadabileceğiniz Kordon boyudur. Eğlence ve kültürel faaliyetlerin yoğunlaştığı,İzmir’in en hareketli yerlerinden sayılabilecek Kordon, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar uzayan sahil şeridini kapsamaktadır.

 • Adres:  Atatürk Cd. / Konak/İzmir
 • Konumtıklayın

 

Cumhuriyet Meydanı

İzmir ‘de  gezilecek yerler den birisi de Cumhuriyet meydanıdır. İstanbul için Taksim meydanı ne ise, İzmir içinde bu meydan o anlamı ifade etmektedir. Şehrin resmi tören alanıdır.

St. Polycarp Kilisesi

İzmir’de gezilecek yerler den birisi de St. Polycarp Kilisesi’dir. İzmir’in en eski Katolik kilisesidir. Aziz Polikarp, Hristiyanlığı İzmir’de yaydığı gerekçesiyle Kadifekale eteklerindeki Roma Stadyumunda yakılarak öldürülmüş,bu olay unutulmamıştır ve kiliseye azizin ismi verilerek yaşatılmak istenmiştir. 

 • Adres: Necati Bey Blv. / Konak/İzmir
 • Konumtıklayın
İzmir Tarihi Asansör

İzmir’de gezilecek yerler den birisi de tarihi asansördür. 1900’lü yıllarda Musevilerin yoğun olarak yaşadığı semt olan  Karataş’ta  iki sokak arasındaki 58 metrelik kot farkını kolayca çıkabilmek için inşa edilmiş. Böylece insanlar Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenleri çıkmaktan  kurtulmuştur. 

 • Adres: Turgut Reis, Şht. Nihatbey Cd. / Konak/İzmir
 • Konumtıklayın
 • Tavsiye: Güzel körfez manzarası izlemek isteyenler gidebilir.
Aziz Voukolos Kilisesi

İzmir’de  gezilecek yerler den birisi de Aziz Voukolos Kilisesidir . Misyonunu 1922’ye kadar sürdüren yapı, Rum halkının  İzmir’den ayrılması üzerine yıllarca terk edilmiştir, ardından çeşitli işlevlerde kullanılmıştır. Kilise günümüzde çok amaçlı kültür salonu olarak kullanılmaktadır. 

 • Adres:  Etiler, 1281. Sk. / Konak/İzmir
 • Konumtıklayın
Radyo Ve Demokrasi Müzesi

İzmir’de gezilecek yerler den birisi de siyasi ve tarihi müzeler kategorisinde Avrupa’nın en iyi 16 müzesi arasında yer alan Radyo Ve Demokrasi Müzesi’dir. Toplamda 6 adet galeri bulunmaktadır.

 • Adres: Altınordu, 967. Sk. / Konak/İzmir
 • Konumtıklayın
İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir’de gezilecek yerler den birisi de Doğal Yaşam Parkı’dır. Türkiye’nin ilk doğal yaşam parkı olan İzmir Doğal Yaşam Parkı,  Çiğli Sasalı’da 2008’de hizmete girmiştir. 425 bin metrekare yeşil alanda, 130 tür ve 1500 yaban hayvanına ev sahipliği yapmaktadır. Yağmur ormanlarının atmosferini ve canlı çeşitliliğini hissedebileceğiniz Tropik özel bir yere sahip olanı da bulunmaktadır.

 • Adres: Tuzla, Ahmet Piriştina Cd. / Çiğli/İzmir
 • Konumtıklayın
Key Müzesi

İzmir’de gezilecek yerler den birisi de Key Müzesi’dir.  7. 000 metrekarelik bir alana kurulu olan, Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi  130 otomobil koleksiyonu ve 40 motosikleti bir arada bulundurmaktadır.

 • Adres: Çapak Mah., Özgörkey Cad. / Torbalı/İzmir
 • Konumtıklayın
İzmir Kuş Cenneti

İzmir’de gezilecek yerler den birisi de İzmir Kuş Cenneti ‘ dir. Kuşların göç yolları üzerinde yer alan  İzmir Kuş Cenneti’ ni ,  her yıl on binlerce kuş ziyaret etmektedir.

 • Adres: Süzbeyli, Menemen/İzmir
 • Konumtıklayın
Atatürk Müzesi

İzmir’de gezilecek yerler den birisi de Atatürk Müzesi ‘dir. 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk’ün  çalışmalarını yaptığı yerdir. Döneme ait eşyalar ve Atatürk’ün kullandığı yazı takımları sergilenmektedir.

Alaçatı

İzmir’in en güzel tatil yerlerinden birisi olan Alaçatı , taş evleri ve renkli sokakları ile huzur bulacağınız bir yerdir.

Çeşme

Çeşme, harika sahili ve restoranları ile tatil severlerin tercih ettiği noktalardan biridir. Gitmişken  meşhur sakızlı ürünlerini denemenizi tavsiye ederiz.

Dikili

Doğal güzellikleri ve  harika plajı ile  denizinin keyfini çıkarabilir, sakin bir tatil geçirebilirsiniz.

Foça

İzmir’de gezilecek yerlerden olan Foça, tarihi ve doğal güzellikleriyle kendisine hayran bırakır. Buraya geldiğiniz zaman Aşıklar şelalesini görmeden dönmeyin.

Diğer gezi yazılarımız için tıklayınız

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Aynı Kategoriden

3 Yorum

 1. Çok güzel fikirler sundunuz bilmediğim yerleride sayenizde gezcem emeğine sağlık 🎈

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!