Dini YapılarEgeİzmirTürkiye

St. Polycarp Kilisesi

St Polycarp Kilisesi 

İzmir’de gezmeyi mi düşünüyorsunuz?  İzmir’de Gezilecek Yerler içerisinde St Polycarp Kilisesini eklemeyi unutmayın. Hadi hep beraber bu kilisenin tarihine göz atalım ve önemini anlayalım:)

İzmir Gezisi İçin Tavsiyeler

İzmir’de bulunan ve ibadete açık olan kilisede giriş ücreti bulunmamaktadır. 

  • Özellikle pazar günleri ayin saatlerinde ziyaret etmek yerine,daha sakin saatlerde ziyaret etmek daha uygun olacaktır. Covid-19 dolayısı ile gitmeden önce web sitesinden saatleri teyit ettirmekte fayda var.
  • Kilise gün boyunca ibadete açık olduğu için ziyaret sırasında ve ibadet alanı çevresinde sessiz olmak,ibadet edenlere saygı göstermek daha uygun olacaktır.
  • Kilise içerisinde düğün merasimi ve cenaze törenleri düzenlendiğinden,söz konusu törenler esnasında turistik amaçlı gezmek doğru olmayabilir.
  • Kilise içerisinde fotoğraf ve video çekimi için görevli kişilerden kesinlikle bilgi alınmalıdır.

Ziyaret saatleri;

  • Gruplar için; Pazar günleri hariç 08.30-12.00 ve 15.00-18.00
  • Bireysel ziyaret;Pazar hariç 15.00-17.00

Kapıyı kapalı görürseniz geri dönmeyi düşünmeyin, zile bastığınız zaman kapıyı açıyorlar:)

Tüm ihtişamıyla İzmir Konak’ı süsleyen St Polycarp Kilisesi, İzmir’in en eski dini yapılarından biri olarak bilinmektedir ve yapının en önemli özelliği budur. 69-155 yılları arasında yaşadığı ve sonradan Aziz ilan edildiği tahmin edilen İzmir Piskoposu, Aziz Polikarp’a hitaben adına yapılmıştır.

Polikarp’ın inancı Romalı yöneticiler tarafından kabul görmemiş. Polikarp tüm baskılara rağmen inancından vazgeçmemiş ve Kadifekale yakınlarında bulunan, Roma Stadyumuna  götürülerek, canlı canlı yakılmıştır.

Kiliseyi önemli kılan bir diğer özellik ise;Hz İsa’nın ölümünde sarıldığı kefeninin burada bulunmasıdır. Bahsi geçen kefen orijinal değil aslına uygun yapılmış bir kopyasıdır.

Gerek farklı mimari yapısı ve tarihi ile, gerekse kilise içerisinde bulunan heykeller ve sanat eserleri ile şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Taş ve tuğla kullanılarak inşa edilen Aziz Polikarp Kilisesi, Doğu-batı doğrultusunda konumlanmıştır günümüzde üç nefi olan dikdörtgen bir bazilikadır. Kilisenin güneybatısında sekizgen gövdeli bir çan kulesi bulunmaktadır.

Diğer kiliselerde olduğu gibi içeriye girdiğiniz zaman ışıltılı bir yapı sizleri karşılamaktadır. İçeri girer girmez dikkati ilk çeken şeyler ; aydınlatma için kullanılan avizeler ve fresklerdir. Kilisenin her bir köşesinde tablolar,heykeller bulunmaktadır. Ayrıca Aziz Polikarp’ın öldürülmesi burada bulunan bir çok tabloya konu olmuş ve fresklerde işlenmiştir. 

 

Kilise, Çankaya meydanının  yakınında bulunuyor. Kiliseye en kolay ulaşım aracı metrolardır,eğer bu ulaşım aracını kullanacaksanız Çankaya metro istasyonunda inerek 200 metre yürüdükten sonra kiliseye ulaşabilirsiniz.

202,581,802 nolu otobüs hatları kilise yakınından geçmektedir. Ayrıca; İzmir Ticaret Lisesi, Halit Ziya, Gazi Bulvarı,Borsa , Kent Müzesi durakları kiliseye yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

  • Adres: Akdeniz, Necati Bey Blv.  Konak/İzmir
  • Konum: Tıklayınız

İzmir tarihi ve doğal güzellikleriyle kolayca gezilebilecek bir ilimiz,ancak verimli bir gezi iyi bir planlamayla gezinizi taçlandırabilirsiniz. Size kolaylık sağlayacak bir yazımız mevcut:) 

İzmir gezi yazımız için Tıklayınız 

Özdere gezi yazımız için ise; Tıklayınız

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Aynı Kategoriden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!