İç AnadoluListelerNiğdeTürkiye

Niğde Gezi Rehberi | En İyi Yerler Listesi (Detaylı)

Niğde Gezi Rehberi

İç Anadolu’nun  Kapadokya Bölge sınırları içerisinde yer alan Niğde; ören yerleri, doğal güzellikleri ve dağ turizmi ile dikkat çeken bir şehir. Niğde’de gezilecek yerler küçük şehir olmasına rağmen, zengin tarihi geçmişi ile harika tarihsel eserlere ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında doğal güzellikleri ile harika trekking parkurları ile yürüyüş yapabilir, Aladağlar Milli Parkı’nda dağcılık faaliyetlerine katılabilir, kaplıcası ile şehrin gürültüsünden uzak yorgunluğunuzu atabilirsiniz. 

Niğde’de Gezilecek Yerler

Niğde’ye medeniyetler şehri denilir çünkü: geçmişi M.Ö. 600 lü yıllara kadar uzanmaktadır. Hititler, Asurlar, Frigler, Medler, Pers İmparatorluğu, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı imparatorluğu gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Şimdi sizinle kısa bir Niğde gezisine çıkalım:)

Niğde’de Gezilecek Yerler

Niğde Kalesi ‘nin tarihi hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Alt duvarlarında Arap-Bizans çeşnisi var ise de MÖ 8. Asır’da yapılmış olma ihtimali vardır. Kale 1740 yıllarında Sadrazam İshak Paşa tarafından onarılmıştır. Bugün ise belediye tarafından tepenin etrafı duvarla çevrilerek, tepenin üstü park haline getirilmiştir.

Kalenin tarihi hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Alt duvarlarında Arap-Bizans çeşnisi var ise de MÖ 8. Asır’da yapılmış olma ihtimali vardır. Kale 1740 yıllarında Sadrazam İshak Paşa tarafından onarılmıştır. Bugün ise belediye tarafından tepenin etrafı duvarla çevrilerek, tepenin üstü park haline getirilmiştir.

Niğde Sancakbeyi Ziynettin Beşare tarafından 1223 yılında I. Aladdin Keykubat adına yaptırılmıştır. Taş işçiliği ve orijinal mimarisi ile Anadolu Selçuklu camilerinin en iyi örneklerinden biridir.Doğu giriş kapısındaki  kadın başı figürü ile ilgili efsane ise günümüze kadar ulaşmıştır.

 • Adres: İstasyon Cd. No:36, Niğde Merkez/Niğde
 • Konum: tıklayın

Her adımı tarih kokan bu manastır büyük bir kayanın içerisine oyularak yapılmıştır. Yapım tarihi net olarak belirlenmemekle birlikte MÖ 13 yy kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Osmanlı döneminde Müslüman olmayan halk tarafından ibadet merkezi olarak kullanılan bu manastırda, ilk kazı calısmaları 1960 yıllarında başladı.

Bu manastırı diğer manastırlardan ayıran en önemli özellik Meryem Ana’nın dünyada ilk gülümsediği fresk ile ünlüdür. Bu fresk yanında İsa’nın doğumu, melekler, tasvirler, havariler gibi tasvirler bulunur.

 • Adres:  Gümüşler/Niğde Merkez/Niğde
 • Konum: tıklayın

Roma Havuzu, Niğde ilinin Bahçeli kasabası‘nda bulunur. Burada bulunan havuz, antik mermerden yapılmıştır ve Roma Dönemi’nin en iyi işçiliklerindendir.Bu havuz anlatılan rivayetlere göre, “Kleopatra’nın süt banyosu yaptığı havuz olarak bilinir.

 • Adres: Cumhuriyet,Bahçeli/Bor/Niğde
 • Konum: tıklayın

Roma havuzu adıyla adlandırılan antik havuza hayat veren kaynak suyunun Roma devrinde yapılan kemerlerle taşınmasına yönelik oluşturulan kemerlerden dolayı kasaba Kemerhisar adını almıştır.

 • Adres: Kemer, Tyana Cd. Kemerhisar/Bor/Niğde
 • Konum: tıklayın

Niğde’nin Çamardı ilçesine bağlı olan Aladağlar Milli Parkı, Kayseri ve Adana sınırları içerisinde yer almaktadır. 1995 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınan bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Milli park,Demirkazık dağı ve yedigöllere ev sahipliği yapmaktadır.

 • Adres:
 • Konum: tıklayın

En dikkat çeken yerleri sizler için araştırdık, eğer eksik veya burayı da eklemelisiniz dediğiniz yerler varsa lütfen yorum olarak paylaşın listeye ekleyelim. Yorum yapan okurumuzun bilgileri yazı içerisine eklenecektir.

 • Ekleme: Bu gezilecek yeri listemize İsmail Koç aracılığı ile eklemiş bulunmaktayız. Kendisine teşekkür ederiz.

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Aynı Kategoriden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!