Kamp&Doğa

Yeni Karavan Alacak Olanlar İçin Faydalı Bilgiler

Karavan Alacaklara Faydalı Bilgiler

Araç Seçimi

Karavan yapmayı  veya almayı düşünenler için ilk önemli okta araçtır. Araca karar vereceksiniz bu araç sınıflamasına bakalım;

 • PSA gurubu Ducato, Pegeot, Citroen araçlar genelde tercih edilir,imalata uygun kasa yapısı yedek parça bolluk ve ucuzluğu, her yerde tamir imkanının olması önemli bir avantajdır. Aynı zamanda imalatçıların sevdiği kasa yapısıdır.
 • Diğerleri ise; İveco, Merecedes, Ford ürünleri soldan sağa darlık olmasına rağmen kasa uzunluğu arkadan itişli olması ve otomotiv üstünlükleri yapımcılar pek sevmezler.
 • Birde butik araçlar vardır kişiye özel karavan piyasasında duyulmamış adı geçmeyen marka modeller(yapımcısı özel)
 • İkinci el Karavan: Mutlaka imalatçısının bilinmesi gerekir. Güvendiğiniz bir karavan kullanıcısı yada bu işi bilene danışarak Fiyat / kalite uyumunu yakalamak şartıyla alınabilir.

NASIL BİR KARAVANCI TİPİ

Araç tercihinden sonra sırada nasıl bir karavancılık yapacaksınız, kaç kişilik bir kullanıcı sayısı var gibi sosyal kavramlar kısaca; çok mu gezersiniz, kamplara girer misiniz yada özgür mü takılırsınız (Elektrik ve su donanımı ona göre yapılandırılacaktır),denize mi, dağlara mı, zamanı yerlere mi, doğayamı düşküsünüz bütün bunlara baştan karar vermelisiniz. Bu saydıklarım seçeceğiniz donanım öncelikleri için önemli kararlardır.

DONANIM ÖNCELİKLERİ

 • Aküler kaliteli tescilli marka JEL ve ^300 AH altında olmamalıdır, kablolar sigortalar donanımlara uygun olmalıdır.
 • Güneş Panelleri tercihen Mono kristal ve tavanın müsaitliğine bakılırsa azami yüksek watt olmalıdır. (300 ve üstü)
 • İzolasyon genelde taş yünü kullanılmaktadır anca araştırıp yanıcı olmayan kanserojen riski taşımayan ürünler bulabilirsiniz..
 • Ortam ısıtıcı eğer olmazsa olmazdır ancak webasto veya uygun markaların dışındaki cihazlar belli rakımlardan sonrasında oksijen düşüklüğü sebebiyle çalışamayabilirler. İşte tercih sebeplerinden biri dağlara çıkacaksanız dikkat etmelisiniz. Hem su ve hem de ortam ısıtıcı bir arada cihazlar vardır ekonomik imkanlarınız ölçüsünde tercih edebilirsiniz.
 • Ocak evye mutlak ayrı olmalı ocakta iki göz yeterlidir. Mutfak tezgahı planlanırken işlevsellik bakımından yapımcıyla kritik yapılmalıdır.
 • Gaz donanımı çelik yada tercihen bakır olur ama bazı özel hortumlarda aynı işi görebilir, sakın gaz tankı şeklinde fantezilere girmeyiniz bu hem yasalara hem güvenlik ve bununla beraber kullanıma aykırıdır.
 • Su deposu 200 LT ve üstü kaynaksız poli gurubu olmalıdır. Eğer macaretörlü WC kullanacaksanız deposu ne olursa olsun ayrı olmalıdır, duş ve lavabolar bir arada olur. Hidrofor minik bir cihaz olmasına rağmen genelde 12LT/Dk ölçüsüyle hayli basınç uygular ve ona gore hortumlar kullanılmak zorundadır.(yeni yeni başladı üreticilerimiz bu ürünleri kullanmaya)Su tesisatı çok karmaşık değil bir dağıtım merkezinden yani taksimat sistemiyle olmalıdır.
 • Önemli bir ayrıntı karavan yaşam alanında klima tavsiye edilmez piyasada mevcuttur pahalıdır ve benim fikrime nazaran çok ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat araçta klima uygundur. Arka bölümde 12 voltluk vantilatörler işinizi görecektir. İyi bir yalıtım sıcak ve soğuğa dirayetli olacaktır.
 • Tente çoğu vaktiniz dışarda geçeceği için 12&15 m2 lik bir gölge alanı size konfor sağlayacaktır.

Tente

Evet kısıtlı bütçeyle işe başladınız ve bazı donanımı sonradan yapmak planı varsa tente ertelenebilir sonuçta ilk başlarda şemsiyeler bu işi görür. Tenten’in otomatik olması tercih edilmez çünkü karavanda fazla elektronik o kadar problem demektir. 

Genel Aksesuar ve Donanımlar

 • İnvertör bir enerji çevrim cihazıdır araçta 220 voltla çalışan bir ürün kullanmak isterseniz bu cihaza gereksinim duyarsınız. Minumum 2000 watt olmasında fayda vardır.
 • Ahşap işinde tonaj ve diğer sebeplerden kavak kontra üstüne PVC, Membran, kaplama çalışmaları yapılır. Döşemeler zemin tavan, yüzeyler, kapaklar. kulplar, kapak amartisörleri, basçek yada kulplar kalitesine gore bedeli ve kullanışlılığı artan ürünlerdir. Ön koltukların dönme aparatları kalitesine gore fiyatlandırılır bu hususa da dikkat etmek lazım.

İsmail Koç

Kurucu, Tasarımcı, Mühendis Adayı, Yerel Rehber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!